VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Steiner: Politici Ústeckého i Karlovarského kraje se na všem předem dohodli

Ústí nad Labem – Manažer, který byl odpovědný za čerpání evropských dotací, vysvětluje, proč se rozhodl veřejně promluvit. 

24.5.2012 15
SDÍLEJ:

Monitorovací výbor ROPu Severozápad na jednom ze svých zasedání.Foto: Archiv ROP Severozápad

Hodinu ve čtvrtek 24. května bývalý ředitel jednoho z odborů Úřadu regionální rady Severozápad Leo Steiner vysvětloval, proč vystoupil s obviněním o mafiánských praktikách v rozdělování evropských dotací. Podle něho se na všem politici Ústeckého a Karlovarského kraje předem dohodli. Jeho obvinění přinášíme zkrácenou formou otázek a odpovědí.

Proč jste se rozhodl vystoupit?
Důvodů je více, Jednak je tomu nakloněná doba. Je za minutu dvanáct k tomu napravit nekalé praktiky při realizaci těchto projektů.

Jaké praktiky?
To, co se odehrává, jsem nazval, že ROP je tunelován, privatizován. Ze svých osobních zkušeností mohu říci, že je to na hraně mafiánského řízení. Program byl tak koncipován od začátku. Záměrem bylo připravit takový program, aby již od počátku mohlo být politicky rozhodováno o přidělování jednotlivých prostředků, aby mohlo docházet k osobnímu obohacování jednotlivých osob a subjektů.
Velká část prostředků směřuje do subjektů, jež ovládají politici, kteří řídí kraje a velká města. Politici ovládli řídící i kontrolní struktury. Projekty byly připraveny jako neefektivní a předražené.

Jak politici zasahovali do dotací?
Politici se při spuštění programu dohodli, že ten celkový balík peněz 19 miliard korun přerozdělí mezi kraje klíčem 35 procent Karlovarský a 65 procent Ústecký kraj. To je základní porušení pravidel EU. Mám informaci, že snad existuje tajná smlouva. Možná ale již prošla skartovačkou.

Jaké máte důkazy?
Osobně jsem byl svědkem jednání vedení obou krajů, kde toto nejen zmiňovali, ale bylo to významným předmětem dohadování. Dokonce se připravovaly výzvy a bylo předem jasné, kdo peníze dostane. Byl jsem svědkem, že se jede nadoraz a do voleb se spouští co nejvíce výzev.

To jsou jediné chyby?
Špatné je i hodnocení projektů. Jednu třetinu bodového hodnocení dělají úředníci, a podle mne dobře. Druhou třetinu odborníci a třetí třetina je jen v rukou politiků, které jmenují jednotlivé kraje. Je to možnost v konečné fázi ovlivnit výběr projektu.

Co je třeba udělat?
Mělo by se zastavit hodnocení všech výzev. Musí dojít k odpolitizování programu. Oni sami sobě přidělují prostředky, hodnotí se a rozhodují personálně, a mají kontrolovat. Pak se může dít to, co se děje.
Je třeba, aby byly konkrétní osoby trestně odpovědné za to, co se děje. Předal jsem informace policii, ale nemohu být nyní konkrétnější. Je třeba udělat i systémový audit.

Autor: Vít Lukáš

24.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

DIVADELNÍ PUTOVÁNÍ představí tři různé příběhy.

Déčkaři své Divadelní putování zakončili v Jakubově

Rytířům první příprava sedla, Vary přehráli 3:0

Kladno – Druhé přípravné utkání před sezonou hokejisté Kladna už zvládli. Nově rodící se tým se předvedl poprvé před sedmi stovkami vlastních diváků v dobrém světle a ještě na jaře extraligové Karlovy Vary přehrál 3:0. Závěr utkání sledoval i hvězdný majitel klubu Jaromír Jágr.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Cizinci na čtyřkolkách si s našimi zákony vůbec hlavu nelámali

Pernink, Karlovy Vary – Naprosto arogantně si počínalo pět řidičů čtyřkolek z Belgie, kteří si patrně přijeli do Karlovarského kraje zařádit.

Velká historická bitva bude tentokrát v centru města

Cheb - Necelé dva týdny zbývají do dalšího ročníku Valdštejnských slavností. Toto chebské bienále letos přinese několik novinek. Jednou z nich je, že se vojenská bitva odehraje přímo na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení