VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stočné v příštím roce podraží. Lidé si připlatí až šedesát korun

Důvodem ke zdražení byly rozsáhlé investice do rozvoje infrastruktury kanalizací a vodáren

12.12.2012 0
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Nárůst schválili zástupci členských obcí na zasedání valné hromady sdružení v pátek 7. prosince. Zdražuje se přitom pouze stočné, vodné zůstává na úrovni loňského roku. Průměrný spotřebitel z domácnosti tak za vodu vydá v roce 2013, pokud bude sazba DPH zvýšena na 15 %, zhruba o šedesát pět korun ročně navíc.

„Cena vodného a stočného je od roku 2011 počítána podle cenového vzorce, který je součástí provozní smlouvy, uzavřené mezi sdružením a Vodárnami a kanalizacemi Karlovy Vary. Vzorec byl navržen a schválen Evropskou komisí a jeho zavedení bylo jednou z hlavních podmínek pro doplacení dotace poskytnuté na investiční projekt sdružení realizovaný v roce 2007," uvedl Josef Hora, předseda sdružení obcí.

„Tento cenový vzorec sice nutí provozovatele k poměrnému snižování provozních nákladů, ale zároveň požaduje každoročně zvyšovat v ceně vodného a stočného její část určenou na investice do majetku vodovodů a kanalizací. Neustále se zpřísňující legislativní předpisy si vyžadují další investice především v oblasti odvádění a čištění odpadních vod. To je také hlavní důvod, proč dochází ke zvýšení stočného," vysvětlil Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary.

„Do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury investuje sdružení každoročně sto až tři sta milionů korun. Finance pocházejí právě z vybraného vodného a stočného, případně z dotací či půjček. Investice jsou realizované na základě transparentních výběrových řízení, ve kterých mají zástupci obcí rozhodující slovo. Obce ve sdružení vzájemně spolupracují a s podporou odborníků z provozní společnosti hledají co nejoptimálnější a ekonomicky nejvýhodnější řešení pro celý region. Protože takto investujeme již téměř dvacet let, naše vodohospodářská infrastruktura je v dobrém stavu, a na rozdíl od jiných regionů tak u nás není nutné skokové navyšování vodného a stočného z důvodu potřeby rozsáhlých investic. I přes trvalý pokles spotřeby vody, která je dnes téměř třetinová ve srovnání s rokem 1993, kdy bylo sdružení založeno, se nám daří neustále držet cenu vody nejen pod celorepublikovým průměrem, ale i na výrazně nižší úrovni než v sousedních regionech," doplnil Josef Hora.

„Letos sdružení investovalo do vodohospodářské infrastruktury zhruba 200 milionů korun. Především byly dokončeny rozsáhlé rekonstrukce čistíren odpadních vod, spojené s dostavbou kanalizačních systémů na Tachovsku, dále byla dokončena rekonstrukce čistírny ve Žluticích a pokračovaly výměny a rekonstrukce vodovodů a kanalizací v Karlových Varech v souvislosti s připravovanými opravami povrchů komunikací. Na Vejprtsku byla zahájena výstavba čistírny a kanalizace v Loučné a dostavba kanalizace ve Vejprtech, to vše v rámci společného německo- českého projektu. Mezi dalšími investicemi lze uvést opravu administrativní budovy na úpravně Březová, kterou se zahájila rozsáhlá modernizace této úpravny, zásobující 110 000 obyvatel kraje pitnou vodou, která bude pokračovat i v dalších letech," informovala specialistka Věra Štafflová z Vodáren a kanalizací Karlovy Vary.

Autor: Zdeněk Hnízdil

12.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení