VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stružnou povede opět starostka Večerková

Stružná – Komunálních voleb ve Stružné se zúčastnilo sedmdesát procent všech oprávněných voličů.

26.10.2010
SDÍLEJ:

Starostka Stružné Zuzana Večerková (na snímku s manželem Radanem).Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Ve Stružné kandidovala dvě sdružení. A úspěšnější byli členové kandidátky vedené starostkou Zuzanou Večerkovou. Získali šest ze sedmi možných mandátů. „Radnice tak zůstala v rukou těch lidí, kteří zde žijí, pracují, sportují, sdružují se, prostě všech,“ uvedla k volebnímu vítězství Zuzana Večerková.

Stružná, před třemi a půl lety předlužená obec, která měla finančním úřadem právně obstavený veškerý majetek, problémy s auditem krajského úřadu a především rozhádané a rozbité mezilidské vztahy v obci.

„K defenestraci ´reformátorů´ na zasedání ´přelomového´ veřejného zastupitelstva fakticky nedošlo snad jen díky přítomnosti televizních kamer. Lidé měli zpočátku k náhradní starostce, tedy ke mně, a většině zastupitelů velkou nedůvěru,“ zavzpomínala starostka Zuzana Večerková.

Na nově zvolené vedení obce pak čekala práce. Bylo třeba udělat pořádek v účetnictví, pořádek v evidenci majetku, pořádek v dluzích za popelnice, vodu či za poplatky za psy a hlavně pořádek na obecním úřadu a snížit náklady za jeho provoz.

„Všem občanům důsledně stejně. To totiž jedině dělá i ´pořádek´ mezi lidmi. Ať už jsou mladí či staří, zaměstnaní či nezaměstnaní, bílí, černí nebo třeba pruhovaní,“ konstatovala Večerková.

Starostka byla dlouhý čas jediným řádným zaměstnancem úřadu a převzala i „funkci“ uklízečky. Následovalo přijetí odpovědnosti za obcí nadělané dluhy, úspěšné jednání se státem o oddlužení a bolestné zaplacení sankcí a prioritou byla i neustálá komunikace s lidmi – v dobrém i ve zlém.

„Do práce se zapojili další aktivní občané, místní lídři. Lidé začali chápat, že ´obec´ je ne pro ně či proti nim, ale že je jejich,“ zdůraznila starostka. Peníze pro další investice obec získala prodejem nepotřebného majetku. Paradoxně většinou toho majetku, o kterém předchozí vedení radnice ani netušilo, že obci patří.

„To bylo možné zjistit totiž až poté, co se udělal pořádek v nemovitostech a obec se domohla historického majetku. Dokladům získaným důkladnou evidencí se pak nemohli bránit ani vojáci a museli vrátit obci i rozsáhlé pozemky a lesy. Tedy žádné dotace, žádné úvěry. Koneckonců špatně realizovaná dotace obec do předchozího průšvihu dostala,“ vysvětlila starostka Večerková.

Už jen „za své“ obec postavila dvě nová sportoviště, opravila některé komunikace, částečně školku i obecní úřad a realizovala další akce. Lidé byli podle starostky vtaženi do rozhodovacího procesu radnice, kontrolovali průběh akcí a vidí výsledek. „Začali sami nové investice a společný majetek hlídat a udržovat. V obci výrazně poklesly projevy vandalismu a ničení majetku,“ upozornila Večerková.

Počet lidí, kteří navštěvují jednání místního zastupitelstva, nemá podle vedení Stružné obdoby v obcích i městech široko daleko.

Autor: Ivana Kalinová

Místo události:
26.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení