VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Symfonici a občané budou demonstrovat

Karlovy Vary – Rozpory v Karlovarském symfonickém orchestru vyústí až v demonstraci.

9.6.2010 11
SDÍLEJ:

Náměstkyně Dagmar Laubová a nedávno jmenovaný ředitel Karlovarského symfonického orchestru Zdeněk Vikor.Foto: DENÍK/Petr Przeczek

Demonstraci naplánovaly občanské iniciativy, které krizi v KSO sledují a komunikují s Unií orchestrálních hrá­čů.

„Pokoušeli jsme se s městem o vzniklé situaci v KSO jednat, ale zatím se nepodařilo najít společnou řeč. Vedení města má o situaci v orchestru dost málo informací, k nějakému řešení jsme zatím nedošli. Proto bychom chtěli říct lidem, jak věci cítíme my. Zároveň chceme vyzvat veřejnost, aby KSO podpořila,“ uvedl Šimon Kaňka, koncertní mistr orchestru a člen umělecké rady. „Zároveň bych chtěl říct, že neupozorňujeme na problémy v KSO pouze jako hudebníci, ale i jako občané. Žijeme tady, pracujeme a platíme daně. I jako občanům se nám vůbec nelíbí, jak se město i nový ředitel k orchestru staví. Je potřeba s tím něco udělat,“ dodal koncertní mistr karlovarských symfoniků.

Akce je naplánovaná na pondělí 14. června na prostranství před hlavní poštou od 17 hodin.

„Je to normálně nahlášená demonstrace, takže by jejímu konání nemělo nic zabránit. Lidé se tam dozvědí spoustu informací o názorech hudebníků KSO. Je mi líto, že musíme přistoupit opět k podobné rebelii, ale situace si to bohužel žádá,“ konstatoval zastupitel Jiří Kotek, který krizi v orchestru sleduje a na něhož se hudebníci obrátili s prosbou o radu a pomoc.

Na veřejném shromáždění určitě zazní i problémy, které považují symfonici za největší. „Současná situace v KSO je pouze vyvrcholením řadu let trvající nestability zaviněné politickými personálními výměnami na pozici jeho ředitelů. Poddimenzované financování KSO má zásadní dopady do kvalitu souboru a jeho hru. Chtěli bychom také zrušit zmanipulované výběrové řízení pro ustavení pana Zdeňka Vikora do funkce ředitele a dokončení původního výběrového řízení, nebo vyhlášení nového,“ nastiňují hudebníci jen některé z celé řady věcí, které jsou podle nich pro KSO destruktivní.

Jiří Kotek i členové unie věří, že se 14. června sejde dost lidí. „Doufáme, že nám veřejnost pomůže zabránit likvidaci tohoto hudebního tělesa s mnohaletou tradicí. Budeme se snažit za orchestr bojovat,“ dodal zastupitel Jiří Kotek.

Autor: Jan Havelka

9.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.
57

Maketu odhalí poslední český rytíř

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení