VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajná schránka vydala i pikantní dopis

Bečov - Návštěvníci Bečova mohli spatřit dokumenty posledního majitele panství

12.9.2009 1
SDÍLEJ:

Na pouhé dva dny měla veřejnost možnost seznámit se s částí obsahu tajné schránky, kterou až do konce loňského roku ukrývala barokní truhla. Veškeré nalezené dokumenty Heinricha Beafort – Spontiniho skončí v archivu.Foto: DENÍK/ Petr Kozohorský

Jedinečnou příležitost prohlédnout si písemnosti, které vydala na sklonku minulého roku tajná schránka barokní truhly z roku 1741, měli o víkendu návštěvníci bečovského zámku. Mezi dopisy byl i jeden, v němž neznámá dáma oslovuje Heinricha Beaufort – Spontiniho, posledního vlastníka panství, velice důvěrně „Pejsáčku“ (volně přeloženo z němčiny).

„Veškeré písemnosti pocházejí z let 1897 až 1903. Některé sice nejsou datované, ale vzhledem k písmu a stylu předpokládáme, že jsou z téhož období,“ uvedla Alena Švehlová, vedoucí návštěvního provozu zámku. Jedinou výjimkou je zbrojní průkaz majitele z roku 1852.

Vedle osobní korespondence od přátel a rodinných příslušníků byly v tajné schránce truhly i hospodářské dokumenty týkající se nejen samotného zámku, ale také hospodářství v Toužimi. „Celkem bylo v truhle na třicet dokumentů. Na výstavu jsme vybrali jenom ty nejzajímavější. Ve schránce byly i pohlednice jak z ciziny, tak z Prahy, škapulíře a negativ mužské postavy ve zbroji. Zatím se nám nepodařilo vyfotografovaného muže ztotožnit,“ doplnila Švehlová. Barokní truhla podle jejích slov ukrývala hned dvě tajné schránky. Jedna z nich byla ale prázdná. „Podle povahy uložených dokumentů je patrné, že ji Heinrich Beaufort – Spontini nebral jako tajnou, ale jako normální úkryt,“ doplnila vedoucí návštěvního provozu.

Většina nalezených písemností ještě není přeložena. „Ze zvědavosti jsem přeložila roztrhaný dopis, který byl ve schránce rovněž. Žádné pikantní věci v něm ale nebyly. Nějaká dáma dávala majiteli panství zprávu z dovolené, a vytýkala mu, že jí dluží ještě jeden dopis. To, jestli byla pisatelkou tatáž žena, která majitele panství oslovovala v jiném dopise ´Pejsáčku´, zatím není jasné,“ řekla Švehlová.

Nálezy tajných schránek nejsou podle jejích slov ničím výjimečným. Originály dokumentů vystavované o víkendu v Bečově s největší pravděpodobností už nikdy veřejnost na vlastní oči nespatří. „Je totiž nanejvýše pravděpodobné, že skonči v archivu,“ dodala Švehlová.

Autor: Petr Kozohorský

12.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení