VYBRAT REGION
Zavřít mapu

To je pecka, jásají záchranáři

Karlovarský kraj - Ministři zdravotnictví ČR a Německa a podepsali Rámcovou smlouvu o přeshraniční spolupráci zdravotnické služby

9.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Petr Toman

Několikaletá snaha starostů, krajů, zdravotníků a záchranářů o součinnost se záchrannými složkami Německa je korunována úspěchem. Ministři zdravotnictví České republiky a Spolkové republiky Německo Leoš Heger a Daniel Bahr podepsali Rámcovou smlouvu o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby. Jedná se o první mezinárodní smlouvu v oblasti zdravotnictví, která je se Spolkovou republikou Německo uzavřena.V platnost by měla vstoupit v průběhu letošního roku.

Slavnostního aktu se účastnili také zástupci jednotlivých krajů, které budou následně uzavírat smlouvy se sousedícími německými regiony.

„Podpisem smlouvy se završila snaha krajů a zdravotnických záchranných služeb o nastavení jasných podmínek přeshraniční spolupráce záchranářů. Karlovarský kraj vzhledem ke své poloze spolupracuje s Bavorskem i se Saskem, a přihlédneme-li k členitosti kraje v oblasti Ašska a k problémům dostupnosti v Krušnohoří, je vzájemná pomoc mezi záchranáři jednoznačným přínosem," uvedl Miloslav Čermák, náměstek hejtmana pro zdravotnictví, který na aktu zastupoval Karlovarský kraj.

Smlouva vymezuje základní právní rámec pro přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby, umožňuje určité výjimky ze stávající právní úpravy obou států a zároveň ponechává prostor pro konkretizaci pravidel a podmínek přeshraniční spolupráce.

„Jsem rád, že se nám podařilo zfinalizovat podmínky smlouvy, po které již delší dobu volali zástupci příhraničních krajů. V tuto chvíli mají připravený prostor pro dojednání konkrétních podmínek vedoucích k zajištění co nejlepší péče pro občany, kteří se nacházejí v ohrožení života mnohdy v obtížně dostupných místech pohraničního území," uvedl Leoš Heger, ministr zdravotnictví ČR.

Samostatná ujednání pak budou zpřesňovat podmínky o poskytování záchranné služby, stanovení vhodného zdravotnického zařízení, kam bude pacient přepraven, postupy pro vzájemnou komunikaci a vyúčtování a úhrady nákladů a podobně.

Při úhradě přeshraniční spolupráce se budou primárně aplikovat pravidla právní úpravy Evropské unie v oblasti koordinace sociálních systémů. V ostatních případech by měl být mechanismus úhrad nákladů stanoven na základě domluvy oprávněných subjektů. Rámcová smlouva teď bude v obou státech procházet vnitrostátním schvalovacím procesem.

Záchranáři jsou smlouvou nadšeni a tvrdí, že je to prostě pecka. „Podpis této smlouvy je pro nás velmi dlouho očekávaný posun kupředu v péči o nemocné v příhraniční oblasti. Na obou stranách hranice jsou místa, která jsou lépe dostupná pro německé záchranáře na české straně a naopak. Nyní nás čekají dohody na krajské úrovni se Saskem a Bavorskem. Ty se budou už týkat konkrétních postupů, provázanosti operačních středisek, předávání tísňových výzev do jiného státu a podobně. Nejenže si budeme moci vypomáhat v primárních výjezdech i sekundárních transportech, ale především se zjednoduší logistika operačního řízení a administrativa," uvedl Roman Sýkora, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje. Krajští záchranáři se nyní ve spolupráci s německou stranou vrhnou na doladění spolupráce operačních středisek a tvorby česko-německých jazykových karet. „Více budeme i společně cvičit a věnovat se odborné přípravě. Na léto jsme již zorganizovali vzdělávací soustředění pro české a německé záchranáře „Rescue summer camp 2013" a nyní připravujeme rozsáhlý projekt jazykové průpravy záchranářů Karlovarského kraje pro školní rok 2013/14.

Autor: Ivana Kalinová

9.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení