VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TOP 09 tlačí na vznik koalice: Radní hrozí svou rezignací

Karlovy Vary - Reakce politiků na prohlášení karlovarské TOP 09

21.1.2012 26
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Petr Przeczek

Pokud do příštího zastupitelstva nebude stabilní koalice, Toufar a Malý odejdou z rady

Přešlapování a nikam nevedoucí jednání o nové koalici už evidentně nebaví TOP 09. Ta vydala prohlášení, ve kterém tvrdí, že pokud do nadcházejícího zastupitelstva nebude podepsaná smlouva o nové koalici, tak její radní rezignují.

„Poslední měsíce přinesly na karlovarské politické scéně celou řadu nestandardních a podivných kroků, které dohromady skládají nelichotivý obrázek permanentní politické nestability. TOP09 se již nadále nehodlá účastnit tohoto nedůstojného představení a proto v souladu se slibem transparentního jednání dospěla dnes do stavu, kdy jejím radním nezbývá nic jiného, než rezignovat na své pozice v radě města,“ stojí v prohlášení Místní organizace TOP 09.

Ten doplnil, že rezignaci chystají radní na příští zastupitelstvo. „Apelujeme proto ještě jednou na naše potenciální partnery a vyzýváme je ke snaze o nalezení stabilního většinového řešení stvrzeného podpisem jasně formulovaného programového prohlášení a koaliční smlouvy, a to do příštího zasedání zastupitelstva,“ doplnili ve vyjádření členové TOP 09.

Primátor Petr Kulhánek (KOA) nabádá členy TOP 09 k trpělivosti. „Již déle pozoruji rostoucí nespokojenost zástupců TOP09 s (ne)vývojem jednání o nové koalici. Z tohoto pohledu rozumím jejich rozčarování, ani mne vlekoucí se stav bez výsledku nijak netěší. Zájem o nalezení řešení máme společný, proto bych na ně rád apeloval, aby v současné chvíli neztráceli nadhled a trpělivost,“ řekl primátor.

Šéf karlovarské ODS Jiří Vaněček se domnívá, že rezignace radních TOP 09 situaci příliš nekomplikuje. „Situaci to nekomplikuje. Situace je totiž už komplikovaná dostatečným způsobem. Zásadní změnou je však to, že se nyní veřejnost dozvídá více než oficiální verze výstupů z jednání, na kterých se nic nedokázalo dohodnout,“ řekl Vaněček.

Hnutí O co jim jde?! se k celé záležitosti a prohlášení TOP 09 odmítlo vyjadřovat.


Komunisté potvrzují, že by se mělo jednat v celém politickém spektru.
„Vždy jsme byli tomuto nakloněni. Právě vylučování se navzájem z politického rozhodování dovedlo město k dnešnímu neutěšenému stavu politické scény,“ prohlásil Josef Murčo, předseda klubu KSČM.

Situaci kolem budoucí vlády na radnici v Karlových Varech budeme nadále sledovat a monitorovat.

ODS : Krok TOP 09 chápeme

Situaci to nekomplikuje. Situace je totiž už komplikovaná dostatečným způsobem. Zásadní změnou je však to, že se nyní veřejnost dozvídá více než oficiální verze výstupů z jednání, na kterých se nic nedokázalo dohodnout. Úterní rezignace primátora a nyní i radních za TOP09 je pouze odsunuta v čase, tedy do příštího zastupitelstva. Podle dostupných informací byla primátorská rezignace odvrácena příslibem ochoty KZK jednat o koalici s ODS. Po nenaplněné rezignaci, ještě na místě konaného zastupitelstva však kolovala zaručená informace, že ODS obdrží nabídku, kterou nemůže aceptovat, a tedy odejde od jednacího stolu sama dobrovolně.

Nakonec se tak i stalo, když Otmar Homolka – ústy KZK zveřejnil informaci, že budou jednat o možném zastoupení ODS v modelu dvou členů rady, bez náměstka. Po odložení slušivého žlutého trička již pan Homolka zapomněl, že nebyl zvolen za KZK, ale hnutí OCJJ. Hnutí, které obdrželo 3 zastupitelské mandáty a na tyto 3 mandáty obdrželi dva zástupce v radě města. Nevím jak to má dotyčný s matematikou a ani vlastně nevím, zda mluví za KZK. Tato nabídka se v čase opakuje. Již po volbách při jednání o modelu K27 s ODS zazněla stejná nabídka.

Dva členy rady – stejně jako tříčlenné družstvo OCJJ. Pan Homolka předpokládá správně, že tato nabídka, přesto, že nám doposud nebyla oficiálně učiněna, nás nijak nerozdovádí a že při své oficiální existenci by s největší pravděpodobností zůstala bez odezvy, jako tenkrát před rokem a pár měsíci. Povolební euforie, která tehdy mohla způsobit nerealistické myšlení, je minulostí. Nenapadá mě tedy nic jiného, než že pokud bude toto oficiální verze KZK, tak byl pan primátor napálen.Protože celá osudová věta měla znít „ Budeme jednat s ODS s pro ně nepřijatelnými podmínkami…“

Názorové střety i samotné střety jednotlivých osobností vyvrcholily tím co dnes všichni sledujeme a někteří zažíváme. Důvody, které uvádí TOP09 v úplné verzi svého prohlášení, jsou pravdivé a plně s nimi souhlasím. Několik měsíců bezvýsledného jednání je těžko únosné i pro samotné aktéry. Nepochybuji o tom, že veřejnost už na to není zvědavá a má toho také dost. Krok TOP09 chápu, respektuji a znovu opakuji, že bez aktivní účasti TOP09 je vznik pravicové koalice nereálný.


Jiří Vaněček, předseda karlovarské ODS

ČSSD prosazuje co nejširší vedení

Toto vyjádření TOP 09 plně respektujeme, ale blíže jej nebudeme komentovat.

ČSSD své vyjádření k současnému dění na karlovarské radnici již mnohokrát dala. Ve stručnosti: prosazujeme co možná nejširší politické zastoupení ve vedení města. Pokud se tato varianta nepodaří, tak se domníváme, že vůči karlovarskému voliči je nejpoctivější „složit účty v nových volbách“.

Markéta Wernerová, místopředsedkyně karlovarské ČSSD

KSČM: Nebudeme nikoho diskriminovat

Souhlasíme se záměrem jednání na široké politické bázi. Vždy jsme byli tomuto nakloněni. Právě vylučování se navzájem z politického rozhodování dovedlo město k dnešnímu neutěšenému stavu politické scény. Paradoxem je, že naše názory v zastupitelstvu jsou pro naprostou většinu zastupitelů přijatelné, ale bojí se vlastní strany, aby to mohli vyjádřit. To, že jednáme se všemi, znamená, že nikoho nebudeme diskriminovat a vytvářet proti němu politické dohody. A to ani proti klubu v zastupitelstvu, ani proti jednotlivému zastupiteli.To je náš kontinuální postoj.

Josef Murčo, předseda klubu KSČM

Maleček : Další směřování TOP 09 musí rozhodnout sněm a výbor

Velmi mě překvapilo, že přes čtvrteční odpolední projednávanou diskuzi o textu (Prohlášení MO TOP 09), kdy nebylo oznámeno do této chvíle celkové rozhodnutí členů výboru, zda text byl odsouhlasen v původním znění (což jsem připomínkoval a žádal jsem o provedení úprav), je již v dnešním vydání Karlovarského deníku a zřejmě následně i v dalších médiích uveřejněn článek v původním znění s některými invektivami a bez znění, které jsme žádal uveřejnit -“ k dalšímu jednání o případné nové koalici a účasti TOP 09 v této koalici rozhodne sněm a následně výbor TOP 09 v K.Varech“ a proto s takto uveřejněným textem i postupem některých členů výboru nemohu rozhodně souhlasit.

Žádám proto o svolání výboru a následně v nejbližší možné době i sněmu, kde bude jasně prodiskutováno a rozhodnuto o směřování politiky TOP 09 v K.Varech i regionu v nejbližším období.

Roman Maleček, zastupitel za TOP 09

TOP 09 : K pokračování práce je nutné legitimní vedení města

Poslední měsíce přinesly na karlovarské politické scéně celou řadu nestandardních a podivných kroků, které dohromady skládají nelichotivý obrázek permanentní politické nestability. TOP09 se již nadále nehodlá účastnit tohoto nedůstojného představení a proto v souladu se slibem transparentního jednání dospěla dnes do stavu, kdy jejím radním nezbývá nic jiného, než rezignovat na své pozice v radě města k příštímu jednání zastupitelstva města.
Po měsících vleklých a bezvýsledných koaličních jednání, kdy TOP09 konzistentně zastávala jasný postoj a korektně přistupovala ke každému jednání s realistickými požadavky a respektem vůči svým partnerům, již nenacházíme jinou možnost. Svou vlastní rezignací svázanou s termínem konání příštího zastupitelstva chceme veřejně a transparentně deklarovat, že tento stav není pro nás nadále udržitelný.

S vědomím zodpovědnosti vůči našim voličům i všem občanům tohoto města chceme vyslat našim potenciálním partnerům jasný signál, že nemůžeme nadále tolerovat tuto formu jednání. Dosud jsme trpělivě poskytovali dostatek prostoru a konstruktivně hledali shodu. Tento náš krok není motivován jakoukoliv snahou o destrukci, spíše hledáme pomyslný restart procesu tvorby koalice, stanovení jasného a nepřekročitelného termínu jeho konce a vyčištění již notně zatuchlé atmosféry osobních antipatií, napadání, podivných přestupů, přeskupování a taktizování.

Do voleb jsme šli s jasným záměrem na změnu chování vedení města. Díky našim voličům jsme dostali možnost se tohoto úkolu zhostit a také za něj nést spoluzodpovědnost. Již do prvních povolebních koaličních jednání jsme vstupovali s požadavky transparentnosti, korektnosti, odborné způsobilosti a stability budoucího modelu správy města.

Několikrát jsme museli zásadním způsobem ustoupit, považovali jsme to však za nutnou oběť k dosažení kompromisu. Od vzniku koalice K20 jsme s vědomím rizika křehké většiny tohoto modelu postupovali velmi opatrně a snažili se o shodu s našimi partnery. Nevydávali jsme mediálně vděčná bombastická prohlášení, neexhibovali před fotoaparáty, ale soustředili jsme se na každodenní práci.

Naši odborníci v radě, zastupitelstvu, komisích a obchodních společnostech města odvedli a odvádějí vynikající výkon. Připomeňme si práci na rozpočtu ve finančním výboru, zlepšování podmínek pro transparentní výběrová řízení, konkrétní kroky pro oživení města, lázeňství a cestovního ruchu. Nelze samozřejmě zapomenout ani na oblasti sportu, školství a mnohé další. Za velmi důležité považujeme zejména oddlužení města, které karlovarským občanům fakticky ušetřilo přes čtvrt miliardy korun.

Toto je především zásluha našich zastupitelů, nad kterými někteří naši bývalí koaliční kolegové tak rádi veřejně dělají kříž, aniž by sami cokoli podobně významného kdy dokázali.

Podobných případů naší poctivé práce by bylo možno zmínit ještě mnoho, ačkoliv již samozřejmě ne v tomto obrovském finančním rozsahu. I drobnější a méně viditelné pozitivní kroky ale mají svou hodnotu. Přinejmenším v rovině plnění předvolebních slibů, které považujeme v souladu s konzervativní povahou naší strany za podstatné a nezpochybnitelné.

Věříme, že v naší práci pro město budeme moci i nadále pokračovat, ale k tomu je nezbytně nutné legitimní vedení města se stabilní většinovou podporou.
Neopíráme své názory o laciné s kým ano a s kým ne, ale klademe důraz na slovo JAK. Tedy jak ano a jak ne.

Jsme si vědomi našeho volebního výsledku a také výsledku ostatních stran zastoupených v zastupitelstvu, proto považujeme za legitimní i jejich názory a právo je prosazovat.

Nehodláme své partnery kádrovat, soudit a negativně se vymezovat. Chceme být i nadále přínosem pro město, občany a naši společnou budoucnost. K tomu ovšem potřebujeme opravdové a spolehlivé partnery, kteří jsou schopni hledat kompromis a také jej posléze naplňovat.

Nechápeme podivné peripetie vedoucí ke vznikům nesourodých slepenců a účelových spojení, nerozumíme jejich zástupným problémům a jen těžko můžeme pochopit jejich podivné hry, kterých se nehodláme účastnit. Není pro nás nikterak nepředstavitelné, že zbytek volebního období strávíme v opozici, protože nelpíme na křeslech.

Apelujeme proto ještě jednou na naše potenciální partnery a vyzýváme je ke snaze o nalezení stabilního většinového řešení stvrzeného podpisem jasně formulovaného programového prohlášení a koaliční smlouvy, a to do příštího zasedání zastupitelstva.

MO TOP09 Karlovy Vary

21.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotní akce Motýlí běh.
19

Lidé podpořili Motýlím během domácí hospic

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Zimní stadion byl plný tvrdých pěstí

Mariánské Lázně - Již poosmé se mohli příznivci zápasů K-1, MMA a zápasů v thajském boxu těšit na tradiční mariánskolázeňskou Noc boje na mariánskolázeňském zimním stadionu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Vjezd pro auta na „Masaryčku“ bude o hodinu zkrácen

Karlovy Vary - O jednu hodinu méně budou mít k dispozici zásobovací automobily pro vjezd na pěší zónu T. G. Masaryka.

Tolik volných míst nikdy nebylo, řada firem hledá zaměstnance

Karlovarský kraj - Tuzemské ekonomice se daří a nabídka volných pracovních míst snad nikdy nebyla tak velká, jako v září. Platí to jak pro Českou republiku, tak i v krajském měřítku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení