VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Transformaci na OPS nechceme, říkají přátelé orchestru

Karlovy Vary – Rada města odhlasovala transformaci KSO z příspěvkové organizace na obecně prospěšnou společnost. Tento krok však má i řadu kritiků, mezi které patří také Sdružení přátel KSO.

24.6.2010 10
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

„Sdružení přátel KSO již v minulosti zjišťovalo, jaké důsledky s sebou nese transformace příspěvkové organizace na opeesku, neboť již proběhla například v Mariánských Lázních. Tvrzení propagátorů transformace, že orchestr v této podobě funguje bez problémů, se nezakládá na pravdě,“ uvedla Jiřina Hochová, předsedkyně sdružení.

Podle ní obecně prospěšná společnost nezaručuje dlouhodobou existenci, její zrušení je více než snadné. Zaměstnanci nemají zajištěn ani tabulkový plat, i když se jedná o absolventy konzervatoří a mnohdy absoventy Vysokých škol. Obecně prospěšná společnost zajišťuje pouze minimální mzdu. Může mít likvidační dopad, neboť neexistuje nárok na grant, případné zisky nemohou být použity na platy, ale pouze na krytí ztrát.

„Získání sponzorských darů na kulturu je v dnešní době velmi diskutabilní. Většina subjektů dává přednost např. sportovní oblasti. Faktický přínos opeesky v podstatě není znám. Plzeňský orchestr transformaci celkem přivítal, ale pouze z obav před sloučením s divadelním orchestrem, čímž by došlo k omezení pracovních míst i celé symfonické činnosti,“ dodala předsedkyně sdružení.

Podle jejích informací obecně prospěšná společnost, funguje na Zlínsku, kde příspěvek stejným dílem poskytuje město i kraj a jeho výše je dostačující. Bylo by jistě možné jít touto cestou, pokud by byla vůle obou správních celků, i v našem regionu.

„Ostatně ani transformace divadla na o.p.s. nepřinesla tak velké finanční úspory, jak se předpokládalo. Nicméně mají Karlovy Vary smutné prvenství v tom, že jsou jediným krajským městem, ve kterém fungují cizí divadelní soubory. Pokud je tedy uváděno jako příklad "že to jde" divadlo, jeví se nám to jako velmi nešťastné řešení.Vždyť v podstatě funguje na bázi obyčejné agenturní práce, zatímco KSO je kvalitní umělecký soubor, k němuž mají nejen Varáci,ale i návštěvníci osobní vztah a patří k významnému kulturnímu dědictví města,“ řekla Hochová.

Orchestr byl založen už roku 1835 a přežil všechny režimy, od monarchie, přes okupaci i padesátá léta. A vždy úspěšně reprezentoval jako nedílná součást lázeňského města. Snaha o transformaci KSO je podle členů sdružení faktickým ohrožením existence orchestru.

„Prosíme proto karlovarské zastupitele, aby v zájmu občanů i lázeňských hostů ještě jednou zvážili své hlasování a nedopustili tak nestabilitu, která by v konečném důsledku mohla vést i k zániku tak důležité součásti našeho lázeňského města,“ dodala Jiřina Hochová.

Například náměstek primátora Petr Keřka však vidí v založení obecně prospěšné společnosti výhodu. „Budou se lépe shánět sponzoři a navíc příspěvková organizace už je přežitek,“ zhodnotil Petr Keřka.

Autor: Jan Havelka

24.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení