Volební šok pro největší strany a jejich šéfy. Tak by se daly charakterizovat výsledky voleb do Parlamentu České republiky, které jsme absolvovali o posledním květnovém víkendu. Kromě Pavla Hojdy (KSČM) ve volbách neuspěl žádný z lídrů. Do parlamentu tak zasedla řada nováčků.
Nečekaný rébus tak museli řešit jak sociální demokraté, tak ODS, ale také TOP09, a navíc i Věci veřejné.
Letošním volebním fenoménem se jednoznačně staly preferenční hlasy.

Po osmi letech se se Sněmovnou rozloučil Miloš Patera z ODS, kterého v ní vystřída tehdejší starosta Ostrova Jan Bureš. Druhý mandát ODS neobhájila.

Neuvěřitelný a raketový nástup strany TOP09 na republikovou politickou scénu zčeřily jejím členům v Karlovarském kraji znovu preferenční hlasy. Volební jedničku Josefa Malého přeskákal horal a záchranář Rudolf Chlad. A ten také ve Sněmovně za TOP09 zasedl.

Sociální demokraté byli velmi dlouho v klidu. Pak ale přišla sprcha. Přesně mířené preferenční hlasy podpořily třináctku na kandidátce, a hejtman Josef Novotný bral vítězství. Poslanecké hřiště po čtyřech letech opustil lídr Jaroslav Fiala. Více mandátů nezbylo ani na ČSSD.

Hodně nečekaná informace pak přišla až večer po volbách. Věci veřejné získaly jedno místo v parlamentu. Neobsadil ho ale lídr Dalibor Sadovský, nýbrž ostrovská advokátka Jana Suchá.

Sečteno a podtrženo: Karlovarský kraj tak má v parlamentu pět poslanců z pěti stran.

Jana Suchá tento úspěch nečekala. Informaci o tom, že se z pátého místa dostala až do parlamentu, brala jako humor. „Zrovna jsem prala a uklízela. Když mi začaly chodit na mobil SMS zprávy, tak jsem myslela, že si ze mne někdo vystřelil. Až potom jsem si na internetu ověřila, že je to pravda,“ řekla po volbách Jana Suchá.

Volební výsledky přidělaly vrásky hlavně politikům v krajském městě.
Poprvé v historii voleb do Poslanecké sněmovny nevyhrála v Karlových Varech Občanská demokratická strana. V letošních volbách skončila dokonce až na třetím místě. Nečekané prvenství si v lázeňském městě připsala nová strana TOP09, kterou svými hlasy podpořilo 22,11 procent voličů.
Na druhém místě skončila Česká strana sociálně demokratická, která získala 20,59 procent všech hlasů.
Třetí místo obsadila právě Občanská demokratická strana se ziskem 20,32 procent hlasů, což je nejhorší výsledek této pravicové strany v Karlových Varech v historii.

Jak se na podzim ukázalo, koaliční partneři z karlovarského magistrátu, ODS a ČSSD, museli odejít do opozice a jejich posty zaujali kandidáti Karlovarské občanské alternativy, TOP09, ALTERNATIVY a hnutí O co jim jde?!.

V poli poražených tak nakonec skončila Suverenita Jany Bobošíkové, Strana práv občanů – Zemanovci i Strana zelených.

A co na nelichotivé volební výsledky říkali lídři poražených politických stran?

„Výsledek voleb v Karlovarském kraji mě velice překvapil. Region má velké problémy například ve zdravotnictví, a zaskočilo mě, že lidé volili spíše pravicové strany, ale nechť si to nyní vychutnají,“ uvedl Vladislav Kučík, lídr Strany práv občanů – Zemanovci v Karlovarském kraji. Podle něj měla strana více zviditelnit svého předsedu, tak jak to udělala další nová politická strana TOP09. „Určitě byla naše kampaň hodně kvalitní. Ale voliči podlehli charismatu Radka Johna a Karla Schwarzenberga. Možná jsme měli více marketingově a mediálně zviditelnit Miloše Zemana, což je nesmírně chytrý člověk,“ dodal Kučík.

Neúspěchem skončily letošní volby také pro Stranu zelených. Její lídr v Karlovarském kraji Tomáš Kubát k tomu řekl: „Dnes tu máme ekonomickou krizi, takže voliči spíše dávali přednost ekonomické otázce. Nás jako Stranu zelených berou lidé spíše jako ekologickou stranu, i když jsme měli připravený velice dobrý ekonomický program. Bohužel jsme však nebyli schopní ho prezentovat. A jsme neustále vnímaní tak, že se věnujeme jen zelené politice, ale my neděláme jen tuto politiku. A to je úkol na ty čtyři roky, přesvědčit voliče, že Strana zelených má široké spektrum, že to není pouze o té zelené politice.