VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ulice zaplnila dvoustovka malých mudrců. Pomáhalo se seniorům

Karlovy Vary - Již po třinácté se letos konala tříkrálová sbírka. Lidé mohli přispívat až do stovky kasiček

2.1.2013
SDÍLEJ:

Tříkrálová sbírka v Karlových VarechFoto: Petr Toman

 Lidové označení pro mudrce, kteří podle novozákonních evangelií navštívili krátce po narození Ježíše v Betlémě a přinesli mu zlato, kadidlo a myrhu, slaví svůj svátek až 6. ledna. Už včera ale vyšli do ulic žáci jedné ze starorolských škol, aby zvěstovali požehnání všem, kteří se rozhodli jim přispět na dobročinnou sbírku, kterou pořádá Farní charita Karlovy Vary.

Každoročně se touto akcí podaří získat sumu okolo sta tisíc korun a i letos bude výtěžek použit na zlepšení podmínek života seniorů. Do ulic Karlových Varů se tak vydalo shánět peníze až dvě stě žáků a studentů.

„Cítili jsme, že posledních pár měsíců je otázka péče o seniory v Karlových Varech tématem číslo jedna," uvedl ředitel karlovarské Farní charity Jiří Novák.

„Letos je to už třináctý ročník této dobročinné sbírky, kterou se snažíme získat peníze na rekonvalescenci služeb pro seniory. Stejnou věc jsme takto podpořili i loni a letos chceme rozšířit zejména odlehčovací službu při Denním stacionáři pro staré a zdravotně postižené občany. Je to vedle denního a týdenního stacionáře další ze služeb, kterou naše Farní charita poskytuje. Jedná se o službu pro rodiny, které se starají o svého vlastního seniora a chtějí odjet například na dovolenou. Toto místo slouží k tomu, aby ho na dobu jejich výletu ubytovali u nás, kde se o něj postaráme. V ulicích Karlových Varů jsme tak měli něco kolem stovky zapečetěných kasiček," doplnil ředitel.

Svou premiéru si zde odbyly jak děti, tak i některé z pracovnic charity.

„Dříve jsem pracovala jako zdravotní sestra a teď co jsem v důchodu, mám alespoň takto možnost i nadále pomáhat lidem. Jsem moc ráda, že se stále najde dostatek hodných lidí, kteří mají potřebu pomáhat, aby druzí nestrádali. Letos mám s tříkrálovou sbírkou svou premiéru," doplnila jedna z pracovnic Pavlína Šoltysová, která byla rovněž vedoucí jedné ze skupinek.

Košík s křídami, kterými malí mudrcové píší ona tři písmena K † M † B, značící místo návštěvy, posvětil sám plzeňský biskup František Radkovský. Malým Kašparům, Baltazarům a Melicharům pak před rozběhnutím do ulic, přidal přívětivá slova i sám primátor města Petr Kulhánek.

„Tříkrálová sbírka není jen o jediném účelu. Každoročně se takto připomene, že mezi námi stále žijí dobří lidé, a to jak z řad dobrovolníků, tak i z těch, kteří přispívají," dokončil Kulhánek.

Tříkrálová legenda:

V evangelním příběhu samotném není řeč ani o králích, ani o jejich počtu. Poprvé se o třech mudrcích zmiňuje církevní spisovatel Órigenés na počátku 3. století, který počet tří zřejmě vyvozuje z počtu darů, které Ježíši přinášejí. Označení králové se pak objevuje až v 6. století u svatého Caesaria z Arles. Jména Kašpar, Melichar a Baltazar se jim dostává zřejmě až v lidových vyprávěních v 7. století.

Autor: Zdeněk Hnízdil

2.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení