VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Užovce stromové pomůže nový park

Osvinov - V obci mezi Stráží nad Ohří a Krásným Lesem již několik let funguje spolek Zamenis, který se už léta snaží o šíření osvěty o našem největším a nejvzácnějším hadu, užovce stromové, a její ochranu. Slavnostní zahájení a otevření Přírodovědného parku a infocentra o užovce na Osvinově začíná už v sobotu 20. června v 11:00.

16.6.2015
SDÍLEJ:

Užovka stromová, nejdelší český had, se vyhřívá v Národním parku Podyjí.Foto: DENÍK/Libor Malafa

Návštěvníci tak budou mít příležitost seznámit se se všemi druhy našich hadů, přírodou údolí řeky Ohře a zhlédnout unikátní výstavu bezobratlých živočichů. Infocentrum s přilehlým parkem bylo vybudováno v rámci záchranného programu pro užovku stromovou z finančních prostředků EHP fondů, sponzorů a Ministerstva životního prostředí. Otevření by se měl zúčastnit také zajímavý host, a to pětimetrová krajta z plzeňské zoologické zahrady.

Díky zápalu členů Zamenis se daří počty užovky stromové zvyšovat. Populace na Karlovarsku přitom patří ke světovému unikátu, jedná se o nejseverněji žijící populaci tohoto plaza na světě a sdružení se snaží pomáhat zřizováním líhnišť, výzkumem predátorů a také osvětou. „Místní obyvatelé jsou na setkání s užovkou zvyklí, snažíme se šířit informace o ní a o přírodě zejména mezi turisty a chataři. Ty může setkání s plazem překvapit a mohou mu ublížit," uvedl Karel Janoušek, předseda spolku.

Během sobotního dopoledne budou na místě kromě soutěží s přírodovědnou tematikou předvedeni veřejnosti všichni naši hadi i s odborným komentářem a součástí akce bude také výstava raků, brouků a dalších bezobratlých a dětský koutek. Samotné infocentrum se nachází v bývalé hasičárně a lidé tu uvidí vedle materiálů o užovce stromové také expozici loveckých trofejí z Evropy, Asie, Afriky a Ameriky.

V Přírodovědném parku se dále nachází hmyzí hotel, mini líhniště pro plazy, skalky pro ještěrky, budky pro ptáky, plchy a netopýry, informační tabule o přírodním bohatství Poohří a společenská zóna. „V jednání je dále vyhlášení národní přírodní rezervace mezi Stráží nad Ohří a Bočí. I když je užovka stromová jedním z pilířů tohoto záměru, není to jediný důvod. Rezervace bude chránit veškerou jedinečnou faunu a flóru této lokality," dodal předseda.

Kromě sobotního dne je park volně přístupný dle provozního řádu. Infocentrum má nepravidelnou otevírací dobu a je třeba si domluvit schůzku. K tomu a k dalším informacím poslouží internetové stránky spolku www.zamenis.cz.

Na ´otevíračku´ je pak vstup volný, ovšem bez domácích mazlíčků. Ty je kvůli přítomnosti drobných živočichů nutno nechat doma.

Autor: Zdeněk Hnízdil

16.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení