VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kyselce zahájí lázeňskou sezonu. S Heinrichem Mattonim

Kyselka – Hosty přivítají salvy Sboru loketských ostrostřelců. Dobové oblečení návštěvníků vítáno. 

26.4.2012
SDÍLEJ:

Kyselka, 1898.Foto: Archiv ASORKD

Kdyby lázně Kyselka nevypadaly jako po válečném bombardování, pak by zahájení zdejší lázeňské sezony byla prima recese. O té ale nemůže být ani řeč. Kulisy tohoto zdevastovaného areálu spíše než věhlasnou lázeňskou minulost připomenou to, že o své kulturní dědictví se neumíme postarat.

Historicky první otevírání lázeňské sezony v Kyselce aneb Kysibelský velejuch zorganizovala Asociace sdružení pro ochranu a  rozvoj kulturního dědictví České republiky (ASORKD). Právě toto sdružení usiluje o záchranu zdejších lázní. Slavnost se zde bude konat v sobotu 12. května od 14 do 18 hodin.

 „Původně mělo být otevírání lázeňské sezony označeno jako happening. Měli jsme za to, že k tomuto označení neexistuje český ekvivalent, tak jako neexistuje ke kameramanovi či k intimspreji – osobní postřikovač by znělo legračně. Láďa Gerendáš, který je pro ASORKD velkým pomocníkem v přípravě akce v Kyselce, ale nakonec českou alternativu pro happening našel, a to slovo velejuch," vysvětluje Pavel P. Ries, prezident ASORKD.

Program zahájení lázeňské sezony v Kyselce je nápaditý. Zahájí jej příjezd Heinricha von Mattoniho, kterého čestnou salvou přivítá Sbor loketských ostrostřelců. V průvodu bude i starostka Kyselky Petra Hoffmanová a Pavel P. Ries. Ottovu prameni požehná farář Vladimír Müller ze Staré Role.

Po celé odpoledne bude Kyselkou projíždět kočár tažený koňmi, mistrovsky kočírovaný Pavlem Bečkou z Vojkovic, což přivítají především rodiče s dětmi.

V místním kinosále budou promítány záběry z historie lázní i jejich možné budoucnosti.

K poslechu budou střídavě hrát Smyčcové kvarteto Grandhotelu Pupp, Trepka z Nejdku, Duo Dědka Zábranského, který zapěje písně lidové, zlidovělé a odrhované, voničku amerických písní si střihne Ladislav Gerendáš a Pavel Buba.

„Pro Otevření lázeňské sezony v Kyselce máme již vyrobené porcelánové picí pohárky, které zde budou k prodeji za 135 Kč, a všichni účinkující, včetně paní starostky, je obdrží zdarma. Dekoraci pohárků navrhla ASORKD a vyrobil je Pavel Buba. Pohárky budou v limitované, očíslované sérii 200 kusů, takže půjde sběratelsky o zajímavý artikl," dodal Pavel P. Ries.

Vstup na celou akci v Kyselce je zdarma, občerstvení v cenách mírných zajištěno. Dobové či slavnostní oblečení návštěvníků je podle organizátorů vítáno.

Autor: Ivana Kalinová

26.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení