VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valeč slaví 500 let. S pamětní kocovinou

Valeč - Že místo v prosinci slaví Valeč své pětisté výročí založení obce v sobotu 20. září, to by se ještě dalo pochopit. I když s předvolebně zaťatými zuby. Ale to není jediná podivuhodnost, která přípravám této slávy předchází. Tou jsou plakety a pamětní medaile.

17.9.2014
SDÍLEJ:

HLAVY v dlaních má nyní radnice ve Valči. Foto: Foto Deník Ivana Kalinová

Původně je mělo obdržet pouze přibližně dvacet navržených a nominovaných občanů, kteří se na rozvoji Valče významně podíleli. Po kritice především ze strany koalice Pirátů, KDU-ČSL, zelených a dalších místních lidí ale vedení radnice změnilo strategii. A na zastupitelstvo přišlo s novým návrhem. Medaile až na výjimky téměř pro všechny rodáky a místní občany.

Z původního scénáře zůstalo zachováno pouze čestné občanství pro valečské německé rodáky a plakety pro starosty družebně spřátelených německých měst. I když ani tento návrh nebyl odsouhlasen zastupiteli jednomyslně. Zastupitel František Švamberg protestoval, že by chtěl znát jmenný seznam oceněných a také aby je starosta všem zastupitelům představil s vysvětlením, proč právě oni budou oceněni. Dostalo se mu odpovědi, že se s německými rodáky může setkat v pátek, tedy den před oficiálními slavnostmi. „Víte, že nám dali peníze a pomáhali," utřel neodbytného zastupitele s podivuhodnou argumentací starosta Josef Kubař.

Bez problémů tak prošlo ocenění pouze českého rodáka Josefa Škrábka a pamětní medaile pro české stejnojmenné družební obce, Valče u Třebíče a Hrotovic.

Pak ale přišly na řadu ony medaile pro samotné Valečáky a vzduch na zastupitelstvu značně zhoustl. Sálem létaly invektivy i urážky. „Celková atmosféra v obci je neutěšená, proto jsme se rozhodli udělit pamětní medaile všem občanům, kteří zde mají trvalý pobyt a jsou starší osmnácti let. A českým rodákům, kteří prokáží, že se zde narodili," vysvětlil starosta. Na tento návrh znovu okamžitě zareagoval František Švamberg, který uvedl, že to bude sranda, až budou lidé fasovat metál ve stánku pod pódiem. „To už jim raději dejte turistickou známku," uvedl, čímž starostu i další členy zastupitelstva doslova rozlítil. Oslavy pětistého výročí jsou podle vedení Valče důstojnou oslavou všech občanů, na níž budou oceněni lidé za nezpochybnitelné zásluhy, a není třeba tuto akci snižovat a vysmívat se. Protože ocenění zavazuje a je to gesto. Pak se ale zastupitelé znovu zamysleli a přišli na to, že by měli být oceněni i chalupáři, kteří se o rozvoj obce zasloužili také. Minimálně tím, že zrenovovali zdevastované chalupy. Když se vysvětlily námitky, zda ocenění obdrží i lidé, kteří například neplatí za psa nebo za vývoz odpadů, valečské zastupitelstvo se usneslo, že ocenění obdrží ti lidé, kteří ve Valči chalupaří deset let. A to na číslo popisné jejich domu.

O penězích, které budou oslavy stát, nepadlo na zastupitelstvu ani slovo. To bylo poslední valečské zastupitelstvo v tomto volebním období.

GLOSA IVANY KALINOVÉ

Kdo je Šmudla, Prófa či Brumla?

Bylo to chmurné zastupitelstvo. Mračilo se nebe, mračil se starosta Valče Josef Kubař, který co chvíli skládal obličej do dlaní, jako by si tvář chtěl navždy sejmout, mračili se zastupitelé. A některým se dokonce dělalo špatně, to když hovořila opozice. Na logické dotazy padaly nelogické odpovědi, ale to se vidí i v Karlových Varech. To je taková současná politická mantra. A já jsem se krčila v koutku, jednou z přísedících napomenuta, co tam pohledávám, a tvrdošíjně si sugerovala, že jsem se nezbláznila. Valeč totiž řešila zásadní problém, a to koho při oslavách pěti set let městečka ocenit. Když po místních usedlících a rodácích došlo i na chalupáře, čekala jsem, že obec ocení i psy. Tedy ta zvířata, která zde žijí deset let a je jim nad osmnáct. A také jsem si vzpomněla na onu valečskou ikonu, podivnou baronku, odsouzenou v Německu za podvody. Tahle osůbka Valeč jako by uhranula a mluvila i do rozvojových plánů obce. A také se stala čestnou občankou. Když ale vyšlo najevo, že dluží 56 milionů korun, a ocitla se v hledáčku exekutorů, ocenění jí bylo odňato. Držím Valečským palce, aby si toto fiasko nezopakovali. A aby jim slavnost vyšla, i když sedm valečských zastupitelů chvílemi připomínalo sedm trpaslíků. Nechám na vás, kdo byl Šmudla, kdo Prófa a kdo Brumla. Jedním jsem si ale jistá. Stydlín v té vřavě chyběl. Na místní zastupitelstvo musíte mít prostě nervy a nestydatě pořádnou vyřídilku.

Autor: Ivana Kalinová

Místo události:
17.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál karlovarské plynárny čeká rozsáhlá sanace.

Sanace areálu plynárny bude pravidelně kontrolována

Ilustrační foto.

Přikládáte si pod kotel? Bez návštěvy kominíka a revize můžete mít problém

Oběti holocaustu nejsou zapomenuty, připomínkou jsou kameny zmizelých

Chodov, Karlovy Vary – Františku, Alici a Věru Bergmannovy připomínají další tři kameny zmizelých, stolpersteine, které přibyly v Chodově před služebnou policie ve Staroměstské ulici v neděli v podvečer.

FOTO: Zleva doprava, šancí milion a gólů moře

Karlovy Vary – Energie ukázala svoji sílu. Tým z Benátkek nad Jizerou borci v zeleném deklasovali jasně 8:1.

Opilec napadl záchranáře, jednoho poranil

Dalovice - Opilý muž napadl v Dalovicích u Karlových Varů posádku záchranné zdravotnické služby, která přijela k zásahu.

Kraj je odpadovým skokanem roku

Karlovarský kraj – Vytřídit odpad do správných popelnic se stává pro obyvatele kraje čím dál větší samozřejmostí. Není proto divu, že se celý Karlovarský kraj stal největším skokanem roku 2016, co se třídění odpadu týče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení