VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Více za psy? Ne!

Karlovarský kraj - Radnice o zvyšování poplatků pro seniory prozatím neuvažují

22.7.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavel Kubeš

Radnice mohou nově zvýšit poplatek za chov psů pro seniory a handicapované z 200 korun až na 1500 korun. Deník proto zajímalo, zda města této možnosti využijí, anebo budou hledat peníze do kasy jinde. Prozatím se zdá, že ani důchodci, ani invalidé nemusejí mít obavy.

V Karlových Varech platí důchodci a zdravotně handicapovaní majitelé psů do městské kasy 200 korun za jednoho psa, za každého dalšího je to 300 Kč. A u toho patrně zůstane. Mluvčí magistrátu Jan Kopál řekl Deníku, že o nějakých změnách se momentálně neuvažuje. „Podobný pokus tady byl, když jsme chtěli upravit poplatky za psy s tím, že budou jinak platit lidé, kteří mají psa v domku, a jinak lidé, kteří bydlí v panelácích. V prvním případě to mělo být 500 korun, ve druhém 1500 korun," uvedl.

„Vzhledem k tomu, že to vyvolalo dost nesouhlasné reakce i petiční akci, magistrát od této úpravy upustil. Takže se ani momentálně neuvažuje o tom, že by se zvýšil poplatek pro důchodce. Ale s tím návrhem samozřejmě někdo může přijít a pak by se jím asi rada města zabývala. Nyní ale takříkajíc není na pořadu dne," uvedl mluvčí.

Podle něho inkasuje město ročně na poplatcích za psy kolem dvou milionů korun. „Získat něco málo navíc tím, že bychom více finančně zatížili důchodce, by asi nemělo žádný smysl," domnívá se Kopál.

Zvyšovat poplatky nechtějí ani v Ostrově. „U nás se za psa platí 500 korun ročně, a to bez rozdílu majitele. A ani přes tuto novou možnost neplánujeme více zdražovat. Navíc nám jde spíše o zvýšení počtu čipování psů, proto nabízíme možnost odpuštění částky za čipování z prvního ročního poplatku," komentoval starosta Ostrova Pavel Čekan.

Návrh týkající se poplatků za psy, který prošel Sněmovnou, nechává radnice na Sokolovsku chladnými. „Rozhodně nebudeme tahat peníze z penzistů nebo invalidů," řekl jednoznačně místostarosta Kraslic Otakar Mika. Město jde podle jeho slov cestou jiných úspor. „Naplňovat rozpočet tímto způsobem není v Kraslicích aktuálním tématem," doplnil. V Kraslicích platí důchodci za psa 200 korun ročně. O sto korun více platí senioři v Sokolově. „V tomto volebním období určitě nebudeme poplatky za psy zvyšovat," slíbil místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Poplatek byl navýšen o stokorunu od letošního roku. Sto korun platí senioři a invalidé v Habartově. „V případě této skupiny obyvatel se jedná o zvýhodněnou taxu. O nějakém navyšování jsme se nebavili a předpokládám, že ji budeme držet na stejné úrovni i nadále. Stejně jako jsme nezvyšovali cenu za odpad," sdělil místostarosta Habartova Aleš Plevka.

„O zvýšení poplatku momentálně vůbec neuvažujeme," uvedl starosta Chebu Pavel Vanoušek. Na poplatcích za psy ve městě se za loňský rok vybralo 1 046 000 korun.

Ašská radnice zatím vyčkává se svojí reakcí. „Stále se jedná o návrh zákona, který neprošel celým legislativním procesem a nevyšel ve Sbírce zákonů. Dosud tedy v orgánech města nebyl diskutován," prohlásil ašský mluvčí Milan Vrbata. Ten také popsal, podle jakých pravidel se v současné době na Ašsku platí za psy. „V současné době činí roční sazba za prvního psa, jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jeho jediným příjmem, anebo poživatel sirotčího důchodu, 200 korun. A 300 korun za druhého a každého dalšího psa téhož držitele," dodal Vrbata.

K poslednímu červnu bylo v Aši evidováno na 1164 psů. „Za loňský rok bylo na poplatcích vybráno 580 tisíc korun," uzavřel mluvčí ašské radnice.

(mel, tom, jid, sim, bur)

Autor: Redakce

22.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení