VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodárna je hotelem pro bezdomovce

Karlovy Vary - Ještě předloni byla stará vodárna vyčištěná a vymydlená, přesto poněkud zpustošená a prázdná. A čekala na svého zachránce, který ji oživí. To mělo zajistit město, které hledalo investora. A situace dnes?

13.1.2016
SDÍLEJ:

Areál bývalé vodárny v Tuhnicích.Foto: Foto a video Deník Vl. Meluzín

Hory odpadků, zápach a odporné zničené místnosti. A uprostřed tohoto odpudivého prostředí si desítky bezdomovců v klidu vaří oběd. Nijak nezabezpečený objekt si přeměnili v noclehárnu i bydliště. A podle toho to tady vypadá. Bývalá vodárna, kterou město v roce 2013 získalo zpět do svého majetku za 12 milionů korun, se tak mění v bezpečnostní hrozbu. Přímo s ní sousedí odpočinkový a sportovní areál meandr Ohře, který navštěvují rodiče s dětmi, naproti je KV Arena, do níž při hokejových zápasech míří davy lidí. Kontrast dolaďuje nová, barevně vyšperkovaná lávka přes Ohři, která vede k místnímu hypermarketu. A mezi tím vodárenské smetiště plné podivínů. V roce 2014 ale bylo všechno jinak a město mělo s vodárnou smělé plány.

„Zpracováváme celkový popis lokality včetně všech limitů využití, které v ní platí. Kompletní dokumentaci chceme zveřejnit jako nabídku případným investorům, aby předložili své záměry, co by bylo možné v areálu realizovat," uvedl tehdy náměstek Petr Bursík (ODS). A dodal, že

by areál mohl doplnit stávající nabídku města, a to třeba i určitými ubytovacími kapacitami. „Ale uvidíme, jaké návrhy vzejdou od investorů. Nabídku bychom chtěli zveřejnit do měsíce," doplnil náměstek Bursík v dubnu 2014. Jenomže až dosud se s vodárnou vůbec nic neděje. Kromě toho, že v ní bivakují bezdomovci.

Že vodárnu obsadili lidé bez domova, městu pochopitelně vadí. „O situaci jsem informoval velitele městské policie a požádal jsem ho, aby se na tuto lokalitu strážníci přednostně zaměřili. Současně jsem totéž tlumočil odboru sociálních věcí karlovarského magistrátu, aby i úředníci celou záležitost prověřili a zmapovali," uvedl náměstek Michal Riško (ČSSD), který má městský majetek ve své kompetenci. A práci budou mít i úředníci odboru majetku, protože podle pokynů náměstka Riška je třeba celý objekt znovu uklidit a především zabezpečit. "Bezdomovectví je fenomén, jemuž se žádné město nevyhne," míní náměstek Riško. Otázkou ale zůstává, co bude se starou vodárnou dál. Podle bývalého náměstka a zastupitele Petra Bursíka byl objekt zařazen do studie, která řešila plán širšího centra lokality dolního nádraží podél Západní ulice, pak byl ale z této dokumentace vyňat. „Město vodárnu chtělo řešit samostatně, třeba i s privátním investorem," vysvětlil Petr Bursík tuto změnu. A vedení města už dva roky diskutuje o tom, jak objekt využít a jak s tímto majetkem naložit. Podle Vladimíra Kvasničky (ANO), jednatele KV Areny, o něj stojí i tato společnost. Je blízko haly a KV Arena by jej využila pro širší tréninkové centrum či pro ubytovací kapacity. Podle náměstka Riška připadá v úvahu starou vodárnu využít pro volnočasové aktivity a propojit ji s meandrem Ohře, nebo ji prodat soukromému investorovi. „Žádný byznys plán od KV Areny nemám a o využití tohoto objektu dosud není rozhodnuto," dodal náměstek.

GLOSA

Unikát: Plány politiků realizují bezdomovci

Sedm let trvalo Karlovým Varům, než se rozhodly odblokovat možnou dohodu se společností Vodárny a kanalizace, od nichž nakonec zdevastovaný a nepoužívaný objekt odkoupily. A to v roce 2013 za 12 milionů A zřejmě dalších sedm let (nebo i déle?) bude trvat, než se město rozhodne, jak s vodárnou naloží. Pokud ještě bude stát. Zvolna totiž podléhá zkáze. Když město vodárnu získalo, nastoupily čety a objekt uklidily. A také zabezpečily, aby děti, které navštěvují vedlejší meandr Ohře, se zde nezranily. Jenomže v Karlových Varech se čas vleče pozpátku, nápady nejsou, došly, prostě vyprodáno, a jak to tak vypadá, město budovu vyklidilo a připravilo… pro bezdomovce. A zřejmě na ni zapomnělo, protože nikomu nevadilo, že v centru města vzniklo smetiště. Které patří karlovarskému magistrátu. Ostatně, bezdomovci u oběda ve vodárně tvrdili, že bydlet jim zde prý povolilo právě město. No, proč ne, vždyť jejich smradlavý azyl nikdo nerušil. A tak si nezájem vyložili po svém. Při karlovarském zastupitelstvu existují desítky komisí, další výbory má k ruce rada města. Možná jich je málo. Přehled chybí. Na vodárnu byla založena i společnost Leasurland, která ji měla přeměnit hádejte na co? Na centrum pro oddych a zábavu s restaurací a diskotékou. Stalo se. Jenomže tento plán zrealizovali místo politiků… bezdomovci. Po svém. Vítejte v Karlových Varech.

Autor: Ivana Kalinová

13.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Kajínek po propuštění z vězení
AKTUALIZOVÁNO
17

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

Ilustrační foto.

Na trati do Bečova nad Teplou počítejte s výlukou

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Divize: Záchranná mise dostává sestupové trhliny

Ostrov – Záchranářský cíl v rámci fotbalové Fortuna divize A se fotbalistům nováčka FK Ostrov notně vzdaluje. Záchranná mise totiž dostává sestupové trhliny.

Myslel si, že v zamčeném autě na něho policie nemůže. To byla chyba

Karlovarsko - Policisté se nestačili divit, koho museli honit po karlovarských silnicích. Třiadvacetiletý cizinec si přihnul a sedl si za volant.

Skvělé! Mattoni 1/2Maraton trhal v lázních rekordy

Karlovy Vary – Pátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary ozdobily skvělé časy, když se nejrychlejšímu muži i ženě podařilo zaběhnout rekord závodu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies