VYBERTE SI REGION

Vodárna je hotelem pro bezdomovce

Karlovy Vary - Ještě předloni byla stará vodárna vyčištěná a vymydlená, přesto poněkud zpustošená a prázdná. A čekala na svého zachránce, který ji oživí. To mělo zajistit město, které hledalo investora. A situace dnes?

13.1.2016
SDÍLEJ:

Areál bývalé vodárny v Tuhnicích.Autor: Foto a video Deník Vl. Meluzín

Hory odpadků, zápach a odporné zničené místnosti. A uprostřed tohoto odpudivého prostředí si desítky bezdomovců v klidu vaří oběd. Nijak nezabezpečený objekt si přeměnili v noclehárnu i bydliště. A podle toho to tady vypadá. Bývalá vodárna, kterou město v roce 2013 získalo zpět do svého majetku za 12 milionů korun, se tak mění v bezpečnostní hrozbu. Přímo s ní sousedí odpočinkový a sportovní areál meandr Ohře, který navštěvují rodiče s dětmi, naproti je KV Arena, do níž při hokejových zápasech míří davy lidí. Kontrast dolaďuje nová, barevně vyšperkovaná lávka přes Ohři, která vede k místnímu hypermarketu. A mezi tím vodárenské smetiště plné podivínů. V roce 2014 ale bylo všechno jinak a město mělo s vodárnou smělé plány.

„Zpracováváme celkový popis lokality včetně všech limitů využití, které v ní platí. Kompletní dokumentaci chceme zveřejnit jako nabídku případným investorům, aby předložili své záměry, co by bylo možné v areálu realizovat," uvedl tehdy náměstek Petr Bursík (ODS). A dodal, že

by areál mohl doplnit stávající nabídku města, a to třeba i určitými ubytovacími kapacitami. „Ale uvidíme, jaké návrhy vzejdou od investorů. Nabídku bychom chtěli zveřejnit do měsíce," doplnil náměstek Bursík v dubnu 2014. Jenomže až dosud se s vodárnou vůbec nic neděje. Kromě toho, že v ní bivakují bezdomovci.

Že vodárnu obsadili lidé bez domova, městu pochopitelně vadí. „O situaci jsem informoval velitele městské policie a požádal jsem ho, aby se na tuto lokalitu strážníci přednostně zaměřili. Současně jsem totéž tlumočil odboru sociálních věcí karlovarského magistrátu, aby i úředníci celou záležitost prověřili a zmapovali," uvedl náměstek Michal Riško (ČSSD), který má městský majetek ve své kompetenci. A práci budou mít i úředníci odboru majetku, protože podle pokynů náměstka Riška je třeba celý objekt znovu uklidit a především zabezpečit. "Bezdomovectví je fenomén, jemuž se žádné město nevyhne," míní náměstek Riško. Otázkou ale zůstává, co bude se starou vodárnou dál. Podle bývalého náměstka a zastupitele Petra Bursíka byl objekt zařazen do studie, která řešila plán širšího centra lokality dolního nádraží podél Západní ulice, pak byl ale z této dokumentace vyňat. „Město vodárnu chtělo řešit samostatně, třeba i s privátním investorem," vysvětlil Petr Bursík tuto změnu. A vedení města už dva roky diskutuje o tom, jak objekt využít a jak s tímto majetkem naložit. Podle Vladimíra Kvasničky (ANO), jednatele KV Areny, o něj stojí i tato společnost. Je blízko haly a KV Arena by jej využila pro širší tréninkové centrum či pro ubytovací kapacity. Podle náměstka Riška připadá v úvahu starou vodárnu využít pro volnočasové aktivity a propojit ji s meandrem Ohře, nebo ji prodat soukromému investorovi. „Žádný byznys plán od KV Areny nemám a o využití tohoto objektu dosud není rozhodnuto," dodal náměstek.

GLOSA

Unikát: Plány politiků realizují bezdomovci

Sedm let trvalo Karlovým Varům, než se rozhodly odblokovat možnou dohodu se společností Vodárny a kanalizace, od nichž nakonec zdevastovaný a nepoužívaný objekt odkoupily. A to v roce 2013 za 12 milionů A zřejmě dalších sedm let (nebo i déle?) bude trvat, než se město rozhodne, jak s vodárnou naloží. Pokud ještě bude stát. Zvolna totiž podléhá zkáze. Když město vodárnu získalo, nastoupily čety a objekt uklidily. A také zabezpečily, aby děti, které navštěvují vedlejší meandr Ohře, se zde nezranily. Jenomže v Karlových Varech se čas vleče pozpátku, nápady nejsou, došly, prostě vyprodáno, a jak to tak vypadá, město budovu vyklidilo a připravilo… pro bezdomovce. A zřejmě na ni zapomnělo, protože nikomu nevadilo, že v centru města vzniklo smetiště. Které patří karlovarskému magistrátu. Ostatně, bezdomovci u oběda ve vodárně tvrdili, že bydlet jim zde prý povolilo právě město. No, proč ne, vždyť jejich smradlavý azyl nikdo nerušil. A tak si nezájem vyložili po svém. Při karlovarském zastupitelstvu existují desítky komisí, další výbory má k ruce rada města. Možná jich je málo. Přehled chybí. Na vodárnu byla založena i společnost Leasurland, která ji měla přeměnit hádejte na co? Na centrum pro oddych a zábavu s restaurací a diskotékou. Stalo se. Jenomže tento plán zrealizovali místo politiků… bezdomovci. Po svém. Vítejte v Karlových Varech.

Autor: Ivana Kalinová

13.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Zemětřesení umíme spustit, ale nikoliv zastavit

Rozhovor s předním českým seismologem Janem Zedníkem o tom, kde na Zemi hrozí největší katastrofy při otřesech půdy, proč se tragická zemětřesení budou stále opakovat a jak se pozná, když někde na planetě zkoušejí atomový výbuch nebo zkolabuje jaderná ponorka.

Kabina je moje kancelář

Karlovy Vary - Genderově nevyrovnané práci kraluje v oblacích v kabině jeřábu třicetiletá jeřábnice Lucie Sladká, která se této práci věnuje dlouhých devět let a díky své zručnosti a profesionalitě si udělala dobré jméno ve světě stavařiny. „Někdy jsou ženský šikovnější jak chlapi," řekla Lucie.

Kdy doženou Afroameričané bílé? Za 228 let

Průměrná černá rodina se ve Spojených státech dostane na současnou úroveň bílé rodiny za 228 let. To je hlavní zpráva výzkumu amerického institutu pro politická studia IPS a společnosti pro ekonomický rozvoj CFED. Současná americká politika navíc rasovou nerovnoměrnost prohlubuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies