VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrátí se Černínům třetina Velichova?

Velichov - S nedořešenými restitučními nároky se stále potýká obec Velichov. Majetek po Josefíně Černínové už sice vydaly Státní i Vojenské lesy a také Krajský úřad Karlovarského kraje, ovšem další jmění by ještě měl rodu poskytnout samotný Velichov.

12.8.2014
SDÍLEJ:

Areál zámku ve Velichově. Dědic Karel Eugen Czernin získá zpět od kraje zámek ve Velichově i přilehlé pozemky. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ivana Kalinová

„Je to vlastně třetina obecního majetku. Do toho jsou zahrnuty lokality pro výstavbu, lesy, pole, ale také třeba hasičská zbrojnice nebo zahrádkářská kolonie," vypočítává starostka Markéta Moravcová. A dodává, že stále neví, jak a kdy celé řízení bude vlastně skončeno. Nyní totiž celou záležitost posuzuje Státní pozemkový úřad. Ten má upřesnit rozsah vydávaného majetku.

A celou věcí se intenzivně zabývá i právní zástupce Černínů, advokát Petr Haluza.

„Se starostkou Moravcovou jsme se dohodli, že požádáme o vydání rozhodnutí. To jsem učinil před měsícem a v tuto chvíli výsledek ještě neznám," vysvětlil právník.

Rod Černínů tak zatím v restituci v Karlovarském kraji získal zpět bývalý zámeček ve Velichově, pozemky ve vojenském prostoru Doupov a téměř polovinu nemovitostí, na něž si kladl nárok.

Podle advokáta ale další žádost vznese také rodina Evžena Černína. Majetek tohoto šlechtice je daleko rozsáhlejší než jeho manželky Josefíny. Restituce zahrnují hrad na Andělské hoře, polnosti a lesy, ale na Klatovsku například zámek Chudenice a další majetky na Domažlicku, Rakovnicku a v jižních Čechách.

„Evžen s Josefínou byli sice manželé, ale jak bychom řekli dnes, neměli společné jmění. Každý z nich vlastnil to své," vysvětlil důvod obou rozdílných restitučních majetků u jedné rodiny právník Petr Haluza.

Jenomže celá záležitost se znovu zkomplikovala, a Velichovu tak reálně hrozí, že se s restitučními nároky rodu Černínů hned tak nevypořádá. Důvod? Československé státní občanství.

Zatímco Evžen Černín jej přiznané stále nemá a čeká se na vyřízení žádosti, Josefíně Černínové sice bylo přiznáno, ovšem nyní bylo opět zpochybněno a dvě úřednice, které potvrzení vydaly, stíhá policie. Což doslova rozladilo právníka Černínů Petra Haluzu. „Jsem zděšen, že někdo dokáže vynášet podobné soudy a že by mohl být někdo stíhán kvůli správnímu rozhodnutí. Nárok rodiny je oprávněný a řada majetku jí už byla vydána. Nedělá nám to dobrou reklamu, je to jedovatá slina. Nemyslím si, že tato záležitost je odůvodněná, do této doby občanství Josefíny Černínové nikdo nezpochybnil," konstatoval advokát.

Rod Černínů

Černínové získali roku 1627 hraběcí titul a postupně také další panství v západních Čechách (Petrohrad, Andělská Hora, Nejdek ad.). Patřil jim kromě Chudenic také Švihov a Kozel. Pozdější Černínové vynikli jako mecenáši a znalci umění a věd. Jan Rudolf, prezident Akademie výtvarného umění, zakladatel obrazárny ve Vídni a skvělého zámeckého parku na Krásném Dvoře, člen stavovské malířské školy, polytechniky, konzervatoře a muzea v Praze, nesl titul nejvyššího komořího a rytíře řádu Zlatého rouna.

Stejnými zájmy byl známý i jeho syn Eugen Karel (17961868). Patřil k přední reprezentaci české šlechty. Jeho vnuk Rudolf, předposlední majitel Velichova, se oženil s Emmou Orsini von Rosenberg a po jejím úmrtí (1905) s Theresií Fries von Friesenburg. Jeho synovi Eugenovi (18921955) patřilo pak velichovské panství až do roku 1945. Oba poslední majitelé přistavěli zámek a modernizovali jeho vybavení, stejně tak dvůr a panský hostinec „U Lípy".

Autor: Ivana Kalinová

12.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Foťte město a vyhrávejte!

Karlovy Vary - Karlovy Vary žijí novou fotografií. Vedení města vyhlásilo fotosoutěž na téma „Záběry ze života města.“

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Pšov – Velmi bolestivé a vážné zranění si způsobil šestapadesátiletý muž, který se v kravíně ve Pšově na Žluticku zřejmě omylem napil kyseliny.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení