Jednou z firem, která poskytuje na Ohři kompletní vodácký servis, je Dronte. Z původního půjčování lodí se jeho služby dále rozrostly a nyní provozuje i vodácká tábořiště.

Rozšířila se i síť půjčoven, takže lze na Chebsku do lodě nasednout a o dva dny později plavidlo vrátit na Karlovarsku. Například za šestimístný raft včetně pádel, vest a barelu zaplatí zájemce v případě jednoho dne 1000 korun. U dvoumístné kánoe včetně vybavení je cena 350 korun. Velmi často si lidé půjčují lodě na dva dny, hlavně pak o víkendech. V tom případě stojí raft 1800 korun a kánoe 650 korun.

Podle informace z půjčovny Dronte je lepší objednat si odpovídající plavidlo, zvláště o prázdninách, s náležitým předstihem. „Lodí sice máme dost, ale pokud chce zájemce půjčit nějakou konkrétní, je lépe udělat to dříve, aby byla k mání. Na víkendy si lidé objednávají většinou už v pondělí, v úterý," uvedla pracovnice půjčovny.

Dronte na svých webových stránkách nabízí i popisy plavby pro ty, kteří dosud s Ohří nemají zkušenosti. A to od jednodenního výletu až po vícedenní.

Podobné služby nabízí také firma Petr Putzer. U ní si mohou dvoumístnou kánoi půjčit lidé na jeden den za 290 korun, dva dny je pak vyjdou na 540 korun. Šestimístný raft 'Colorado' nabízí firma za 790 korun na jeden den. V případě zájmu na dva dny pak plavba vyjde na 1540 korun. V ceně výpůjčky jsou pádla, vesty i barel. Nevyužije-li zákazník služby placené dopravy, musí tak vrátit loď za poplatek 30 korun v některém ze sběrných míst, která jsou po celém toku Ohře.

„Půjčení si vodáckého vybavení v týdnu takříkajíc ´na blind´ není problém," uvedl jednatel společnosti Martin Sýkora. „O víkendu je to o poznání horší, a proto doporučujeme všem, kteří by měli zájem si u nás nějaké vybavení půjčit, si ho předem zarezervovat," upřesnil.

Společnost také reagovala na zájem cizinců o plavbu a posílila svou flotilu o populární dvojkajaky, které jsou díky nízkému těžišti velmi stabilní a pohodlné pro vodáky.

Další novinkou na vodě jsou takzvané sit-on-top lodě.

„Myslím, že jsme jediní na Ohři, kteří nabízí lodě sit-on-top, které jsou velice oblíbené v zahraničí. Některé firmy dokonce začaly vyrábět říční verze," upřesnil Sýkora.

„Pokud to shrnu, Češi si ve většině případů pronajmou dvoumístný kajak nebo raft. U zákazníků z Německa či Ruska vidíme zájem právě ve dvojkajacích a dalších plavidlech," zakončil.

A kde na Chebsku, kde Ohře teprve nabírá na síle, přespat? Jediná možnost je v kempu nedaleko Tršnic. V něm jedna noc vyjde člověka na 42 korun. Za auto se pak platí 62 korun.

Na Sokolovsku jsou jedny z kempů v Lokti a Královském Poříčí. „Po každé sezoně pracujeme na vylepšení," uvedl provozovatel kempů Jaroslav Barták. „Vybudovali jsme nové kamenné výlezové schody, aby se vodáci nemuseli drápat z řeky a tahat lodě po kamenech, a to v obou našich kempech," upřesnil.

Ceny jsou 70 korun za osobu a k těm je třeba připočítat desetikorunu za místní poplatek. Auto je za 60 a karavan za rovnou stovku.

Při vícedenních cestách lze na Karlovarsku přespat například v kempu Ontario u Radošova.

Postavení stanu na jeden den tady přijde podle velikosti od 50 do 70 korun, cena za dospělou osobu je 70 korun a za dítě od 6 do 15 let 35 korun.