S pověstí věčného kverulanta nastoupil po vyhraných komunálních volbách do funkce 1. náměstka karlovarského primátora Jiří Kotek. Veřejnost si ho pamatuje jako neúnavného kritika poměrů na karlovarském magistrátě. Nyní má možnost zavedenou praxi změnit. S otázkami na téma, jak se mu to daří, jsme ho navštívili v jeho kanceláři v 5. patře budovy magistrátu. Ta doznala už na první pohled významnou změnu. Pracovní stůl je odsunutý do rohu a na návštěvníky z něj čiší pracovní atmosféra. Konferenční stůl stojí stranou a jako symbol šetření na něm stojí karafa s vodou. Právě u něj jsme náměstku Kotkovi položili několik otázek.

Lidé od nového vedení magistrátu čekali po volbách velké změny. Například odchod úřednice Doubové. Ta ale pořád úřaduje. Jak to tedy je?
Těžká otázka na zahřátí, ale můj názor na tuto věc se nezměnil ani po zvolení do vysoké funkce. Za mého předchozího působení v opozici se mimo desítek korupcí zavánějících kauz podařilo zjistit okolnosti záměru zhodnocení pozemků právě paní Doubové. Šlo o přípravu prodeje pozemků, u kterých došlo úředním postupem, při součinném organizovaném spolčení koaličních zastupitelů (snad jako jediný jsem tehdy hlasoval proti) ke zhodnocení o 26 milionů. Samotný prodej celý postup dovedl k dokonání původního záměru. Protože tato kauza jen zapadala do soukolí počínání celé koaliční mafie, zveřejnil jsem související okolnosti a předložil je také tehdejšímu zastupitelstvu. Až po jeho marném jednání jsem odnesl trestní oznámení na státní zastupitelství jeho vedení. Mé bytostné přesvědčení je, že paní Doubová by měla sedět, nikoliv však ve vysoké funkci na magistrátu. To, že stále nesedí, respektive sedí, vypovídá hodně o tom, jak je ještě dnes silné zázemí staré koalice na magistrátu. Je to výpověď o neschopnosti tajemníka, který za necelé dva roky tuto věc nebyl schopen řešit! Noví zastupitelé totiž nemají přímou kompetenci věc řešit, navíc k razantnímu důrazu nemají dispozice, to je naše slabost.

Vaše kritika v minulosti směřovala hlavně k oblasti majetku města. Ten je teď ve vaší gesci. Vycházíte s úředníky majetkového či investičního odboru?
Vaše otázka zjevně vychází z úvodního zařazení „věčného kverulanta“. Ano, dokonce je tak léta stavěn můj mediální obraz. Využívají toho moji odpůrci, kterým jsem pokazil mocenské hrátky, když mě dehonestují do polohy člověka, se kterým se nedá domluvit. Ale tento obraz je poměrně vzdálený skutečnosti. Do médií a do televizních šotů se vždy hodily pouze mé kontroverzní přívlastky. Velmi zřídka se k nim vešlo i mé racionální vysvětlení. Takže moje očekávaná „srážka s vyděšenými úředníky“ nebyla a není tak dramatická, jak se čekalo. Samozřejmě, že když na jedné straně úředníky kritizuji, resp. přiřazuji je ke spolčené skupině, která umožnila to, co jsme odhalovali a kritizovali, poškozuji tím čest celého úředního aparátu. Ale každý normálně uvažující člověk ví, že i v něm je dost dobrých a slušných úředníků. První dva měsíce jsem se zahrabal na magistrátu a plně jsem se věnoval jenom práci, jejíž charakter je ryzí prací s lidmi, s úředníky. Myslím, že jsme si nikoliv v servilních, ale smyslově jednoznačných debatách dokázali to podstatné vysvětlit. Z mé strany jsem musel srozumitelně a konstruktivně vysvětlit, co znamenala opoziční a předvolební rétorika: DOST a ZMĚNA. Asi jsem přesvědčil, že to nebyly plané proklamace, a že to myslím vážně. Tak jsme si také nastavili parametry nabídky práce, její smysl a cíle. Srozumitelně znělo, že cílem je nastavit takové systémové mechanismy, aby ti po nás nemohli tak snadno dělat to, co dělali ti před námi.

Pro koalici K20 je práce ve vedení magistrátu jistě novinkou. Nemáte s ní vy nebo vaši kolegové problémy? Kde vidíte největší rezervy?
Za kolegy mluvit nemohu, ale problémů máme denně dost a dost. Řešíme je za pochodu. Mnohdy to skřípe, jak jinak, ale dali jsme si na začátku závazek, že káru potáhneme společně až do konce. Selanku jistě nikdo nečekal, ale není jiná cesta, nechceme-li pozvat starou koalici zpátky na magistrát. Takže i když si mezi sebou polezeme na nervy, věřím, že věcný přístup k řešení problémů zůstane nadřazený. Vždyť ani kolegové nejsou straníci, ale stoupenci občanských iniciativ. A největší rezervy? Ty jsou spojeny s problémy, které vidím ve vrcholovém vedení magistrátu. Mýdlo mám stále na schodech, jen se pohnu, a opozice o tom má informaci. Vzájemný bojkot s nimi je depresivním příměřím, ve kterém ale mohu dělat alespoň něco ze své vytyčené práce.

Učíte se za pochodu. Neměl jste už v nové funkci pocit naprostého zmaru a chuť se na všechno vykašlat?
V nadsázce to bylo první týden dvakrát denně. Vůbec to nebyl problém s učením a s lavinou nové práce. Říkal jsem si jen, že to nemám zapotřebí. Mé krize nebyly způsobeny tlakem zvenku, od dnešních opozičníků, ale vlastní koaliční disharmonií. Naposledy jsem před Štědrým večerem všem koaličním partnerům sdělil, že si přes svátky rozmyslím, budu-li ve funkci pokračovat. To jsem to ale od svých podporovatelů schytal. Se smířením jsem přijal angažmá náměstka jako trest za to, že jsem do předchůdců šťoural a pusu nedržel. Pochopil jsem, že vzdát to nejde, takže pracuji dál. Ale i když už vím, že v lecčems koaliční disharmonie přetrvává, rezignoval jsem na myšlenky o rezignaci. Pereme se s problémy dál. Jak jsem uvedl, K20 jsou inteligentní a slušní lidé, individuality z občanských iniciativ. Proto je hledání kompromisů složitější.

Před volbami jste slibovali také transparentnější vedení města. Co jste proto už udělali, nebo hodláte v nejbližší době udělat?
To je jedno z mých bytostných témat. Jsem rád za skvělé souznění s předsedou TOP09, panem Novotným i panem Homolkou a s dalšími kolegy v pracovní skupině. Shodli jsme se na programovém schématu, které dává rámec pro další mravenčí práci. To už je prostor pro spolupráci s vedoucími odborů, se kterými se již věnujeme konkrétní práci.
I v tomto ohledu jsem poměrně spokojen s jejich přístupem a vstřícností, když vím, jak těžké je jakékoliv změny prosazovat. Výsledky nebudu zatím ani naznačovat, ale jistě to už nebude trvat dlouho.