VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchrana kostela pokračuje

Bor - Kostel sv. Máří Magdalény je nejstarší a jednou z nejhodnotnějších památek na území Sadova, respektive jeho části, Boru. Památka je po desítkách let chátrání od roku 2006 postupně opravována a právě tyto práce přinesly postupně zajímavé poznatky. Další by mohla odhalit rekonstrukce přilehlého hřbitova. Kostel je momentálně běžně nepřístupný.

27.4.2016
SDÍLEJ:

Záchranné práce na kostele sv. Máří Magdalény pokračují již přes deset let. Vedení Sadova dává na jeho obnovu 150 tisíc korun ročně. Foto: Zdeněk Hnízdil

Objekt přestal být po roce 1945 udržován a vybavení interiérů se postupně zničilo a zmizelo. Biskupství plzeňské tak přistoupilo na postupné opravy.

Stalo se tak v roce 2006 ve spolupráci s občanským sdružením Kostel Bor. Nyní je již stavení odvodněno a staticky zajištěno. Obnoveno je rovněž zastřešení kostela a stěny dostaly nové omítky. Dále tu byly v minulosti sondážemi v interiéru odkryty a následně restaurovány gotické, renesanční a barokní nástěnné malby a také středověké figurální fresky, které tu existovaly již při návštěvě Karla IV. v Boru.

„Podle datace by se mohlo jednat i o období, kdy Karel IV. ještě nebyl králem," doplnil místostarosta Sadova Ladislav Ludvík. Ve věži byl nalezen také trám s číslem 999, které je i na srdci zvonu Gloria.

„Nejspíše nepůjde o rok zhotovení, ale kdyby ano, kostel by byl starší, než jsme mysleli," dodal Ludvík. Momentálně se vše zjišťuje. „Dále se chystáme na rekonstrukci hřbitova, kde se uskuteční i archeologický průzkum. Památka by dále měla být od příštího roku majetkem obce," doplnil starosta Eduard Frisch.

V současné době probíhá obnova malovaného záklopového stropu v lodi kostela sv. Máří Magdalény.

Autor: Zdeněk Hnízdil

27.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení