VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci lycea udělali dobrý skutek, před Vánoci společně darovali krev

Karlovy Vary - Všichni se k tomuto kroku rozhodli poprvé, takže to pro ně bylo velké dobrodružství

20.12.2010
SDÍLEJ:

ŽÁCI V ČEKÁRNĚ TRANSFUZNÍ STANICE ještě netušili, co je čeká. Byla to totiž pro většinu z nich první podobná zkušenost. Foto: Foto: Daniel Polák

Nebýt lhostejní a pomoci ostatním. To byl hlavní důvod, proč se žáci třetího ročníku Technického lycea Střední průmyslové školy Ostrov rozhodli letošní Vánoce zpestřit dobrým skutkem a šli společně darovat krev do karlovarské transfuzní stanice.

„Nikdo z nás ještě krev nedával, a tak nikdo pořádně nevěděl, do čeho jdeme,“ nastínil žák Ondřej Sopko. „Ráno 14. prosince jsme se sešli před stanicí a udělali společnou fotku. Všichni jsme zatím hýřili optimismem. Po vstupu do haly jsme si odložili bundy do šatny a dostali návleky na boty. Ti z nás, kteří mohli darovat krev, dostali od sestřiček formuláře, které museli vyplnit. Ostatní, kteří nedosáhli osmnáctého roku nebo ze zdravotních důvodů krev darovat nemohli, to měli jako exkurzi a zároveň byli morální oporou pro ty ,vyvolené,“ doplnil s nadhledem Sopko.

Žáci po vyplnění formuláře postupně museli projít testy, zda krev vůbec darovat mohou. Krev nesmí darovat osoby trpící různými alergiemi nebo které v minulosti prodělaly některá závažná onemocnění, například infekční žloutenku. „Naše bujará nálada začala s blížícím se odebíráním krve pomalu klesat. Přeci jen – odběrové jehly vypadají trochu hrůzostrašně. Jako první šel dobrovolně náš třídní učitel Marcel Biskup, aby nám předvedl, že to není nic hrozného. Pan učitel výkon přežil bez úhony, a proto jsme mohli jít na řadu i my ostatní. Pro ostatní spolužáky bylo celkem zábavné pozorovat některé dárce, kterým se měnila barva pokožky z růžové na mírně bledou. Všichni jsme ale nakonec zákrok absolvovali bez problémů. Jako prvodárcům nám bylo odebráno 410 mililitrů krve (při dalších odběrech se pak odebírá 450),“ doplnil žák lycea ostrovské průmky.

Účastníci darování krve dostali za odvahu symbolický dárek na památku - špendlík s kapkou krve. „Máme další společný adrenalinový zážitek, překonali jsme naše obavy a strach z neznámého. Odcházeli jsme s dobrým pocitem, že jsme někomu pomohli zachránit život. Nakonec to nebylo vlastně nic hrozného. Většina z nás dokonce uvažuje o tom, že by se stali pravidelnými dárci. Uvidíme,“ shodli se žáci.

Třídní učitel Marcel Biskup aktivitu svých žáků vítá. „Pátral jsem po tom, jak bychom mohli před Vánoci jako třída někomu pomoci. Darování krve nám připadalo jako dobrá varianta. Jsem moc rád, že žáci do podobné aktivity šli, a oceňuji, že v dnešní době nemyslí pouze na sebe,“ nastínil Biskup.
Podle něj se třída shodla na tom, že by v podobném duchu chtěla pokračovat i nadále. „Dost se nám to zalíbilo a sami žáci už také přišli s několika nápady, jak bychom mohli pomoci příště. Určitě opět něco vymyslíme, protože je potřeba snažit se pomáhat. Nikdo totiž nikdy neví, do jaké životní situace se může dostat, a proto je solidarita důležitá,“ uzavřel třídní učitel Technického lycea Střední průmyslové školy Ostrov Marcel Biskup.

Autor: Jan Havelka

Místo události:
20.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení