VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahraniční stáže škol jsou populární. Chybí ale kontrola

Karlovy Vary - Je to šance, kterou se snaží využít mnoho základních škol, ty karlovarské nevyjímaje. Evropské dotace totiž mohou sloužit i pro výuku cizích jazyků. Zahraniční jazykové pobyty jsou tak oblíbené jak žáky, tak učiteli. Jenomže je v tom háček.

22.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Deník

O tom, kdo pojede a jak bude cesta zorganizovaná, rozhoduje vedení školy. A v některých základních školách, v nichž není příprava cesty transparentní a otevřená, jsou upřednostňováni ti kantoři, kteří jsou k vedení školy loajální, případně podlézaví. Není proto výjimkou, že na zahraniční stáže odjíždí místo učitelů cizích jazyků, pro něž jsou tyto pobyty opravdovým zdokonalením pro další výuku žáků, učitelé předmětů, které nemají s výukou cizích jazyků naprosto nic společného. A nejen ti, do zahraničí s učiteli leckdy odjíždějí i rodinní příslušníci a přátelé. Otazník visí i nad organizací cesty. Některé školy si ji nechávají zorganizovat cestovními kancelářemi a místo ubytování v soukromí volí pohodlí hotelů. Učitelé o těchto praktikách vědí hodně, ale otevřeně hovořit se obávají. V kolektivech pedagogů by jednak nevydrželi a kvůli dusnu na škole by museli sami volit odchod. Nebo by byli k výpovědi přinuceni.

V neděli odjíždí do anglického Dublinu na čtrnáctidenní pobyt pětičlenná delegace učitelů základní školy Komenského. Tato škola podle ředitelky Moniky Prenkové využila výzvu z evropského programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Přihlásila se do pořadníku a byla úspěšná. „Pojede pět pedagogů. Přednostně jsme cestu nabídli angličtinářům, ale všichni zájem neměli. Proto se cesty a pobytu v Dublinu účastní i učitelé, kteří se chtějí v angličtině zdokonalit," vysvětlila ředitelka, která do Dublinu odjíždí také.

Pro ZŠ Komenského to není první zahraniční cesta za evropské peníze. Tři desítky jejích žáků už navštívily Oxford a Londýn a škola využila i možnost letního pobytu ve Velké Británii pro několik učitelů.

Zájem škol o zahraniční výuku a výměnné pobyty stále stoupá. Do zahraničí posílají žáky i další karlovarské základní školy. Cesty musejí pochopitelně detailně vyúčtovat. Souhlas zřizovatele školy, tedy karlovarského magistrátu, k výjezdům ředitelé nepotřebují.

„To není povinností, škola je samostatný subjekt," vysvětlil Jan Kopál, mluvčí magistrátu. A právě na to poukazují učitelé, kterým se praktiky v organizaci stáží vůbec nelíbí.

„Mohou si v podstatě dělat, co chtějí. A záleží na tom, jak k práci přistupují. Zda jsou spravedliví a jde jim skutečně o školu, žáky a o výuku. Těch je hodně. Ale jsou i tací, kteří této absence kontroly zneužívají a přednost dávají svým oblíbencům. Škoda že to magistrát nezajímá," uvedl jeden z učitelů.

Autor: Ivana Kalinová

22.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení