VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákazy omezily vstup do lesů

Karlovarsko - V našich lesích se sice s koncem prázdnin vylidnilo, jelikož ubylo cyklistů a turistů, ale i přesto je pohyb lidí někde navíc ještě omezen vyhláškou. Karlovarský magistrát zakázal vstup ve večerních a nočních hodinách do určitých honiteb. Myslivci pokračují v odstřelu srnčí, vysoké i černé zvěře. A ta je mimochodem také v říji, takže přidělává starosti také řidičům a dopravním policistům, jelikož střety se zvěří na silnicích jsou stále častější.

5.9.2015
SDÍLEJ:

Pro cyklisty, jezdce na koních, ale i pro pejskaře, houbaře a turisty platí v určitých honitbách našeho kraje zákaz vstupu do lesů. Ten by měl být viditelně vyznačen na každém vjezdu do nějFoto: Ilustrační foto: Deník

Magistrát města Karlovy Vary vydal od 1. září vyhlášku o zákazu vstupu do lesních porostů pro tři území. Jedná se o lokality Tisovský vrch, Jelení vrch a Tokaniště, revíry se nacházejí u Nejdku, Tisové a Nových Hamrů. Dále je tou stejnou vyhláškou omezen vstup do lesů na Toužimsku, Žluticku a Bochovsky, konkrétně se zde jedná o honitby Čerťák a Kojíšovice.

Vstup je do vyjmenovaných revírů omezen pro všechny osoby každý den mezi 17. hodinou odpoledne a 8. hodinou ranní. Tímto zákazem musí být viditelně označeny všechny vjezdy do dané lokality a bližší informace najdou lidé na vývěskách městských úřadů. Vyhláška o zákazu vstupu je platná až do 30. listopadu.

„V případě, že lidé vydané zákazy vstupu nedodrží a budou se přece jen v lesích pohybovat, dopouští se tím přestupku a hrozí jim správní řízení. Myslivecká stráž je oprávněna dotyčnou osobu legitimovat. Nejpravděpodobněji dotyčného houbaře nebo cyklistu jen poučí o platném zákazu a vyšle jej nejkratší cestou ven z lesa," řekl o sankcionování při nedodržení vyhlášky MMKV jeho mluvčí Jan Kopál.

Říje a období babího léta jsou v našich lesích vykřičníkem pro motoristy. To potvrzuje jak policie, tak samotní myslivci. Jednatel společnosti Lesy Žlutice Václav Konopík řekl: „Zvířata ztrácí plachost a jsou v neustálém pohybu. Řidiči by měli být obezřetní, zvlášť pokud míjejí lesní porosty nebo úseky, kde jsou migrace zvěře a časté srážky s ní známé. Pokud u krajnice zahlédnete jeden kus zvěře, počítejte s tím, že jej budou následovat i další, za srnou poběží mládě."

Pokud se stane, že řidič přece jenom zvíře srazí, měl by zastavit a o nehodě informovat policii. Ta kontaktuje správce, majitele nebo pronajímatele konkrétní honitby. „Řidič by se neměl pokoušet sraženou zvěř naložit a odvézt, za to by mu totiž hrozil trest až dva roky vězení za pytláctví," řekla mluvčí karlovarské policie Zuzana Týřová.

Ke srážkám se zvěří dochází na všech komunikacích, kde je v blízkosti les a není od komunikace oddělen ochrannou zábranou. „Častým úsekem těchto dopravních nehod je silnice první třídy číslo 6 u Andělské Hory, poté u odbočky na Žlutice anebo silnice číslo 13 za obcí Bor," doplnila Týřová.

V letošním prvním pololetí bylo v policejních statistikách nehodovosti u ´srážky se zvěří´ číslo 184. Nejčastěji se jednalo o srnčí zvěř. Je to o 98 dopravních nehod více, než bylo ve stejném období v roce 2014. Celkové hmotné škody při oněch necelých dvou stovkách nehod přesáhly 5 500 000 korun.

Dopravní nehody z posledních dní na Karlovarsku bohužel tuto statistiku potvrzují. První zářijový den se devětačtyřicetiletý řidič nákladního vozidla srazil u Andělské Hory ve směru na Bochov se srnou. Ta byla nárazem usmrcena. Poté byla předána členovi mysliveckého sdružení. Škoda způsobená nehodou na vozidle byla vyčíslena na více jak 60 tisíc korun.

Stejný den ale ve večerních hodinách došlo poblíž k podobné dopravní nehodě. „Osmačtyřicetiletá žena řídila osobní vozidlo Suzuki ve směru od Kolové na Olšová Vrata. V blízkosti rybníku Krach jí do cesty vběhlo divoké prase. Došlo ke střetu, divoké prase z místa dopravní nehody uteklo. Škoda na vozidle byla odhadnuta na 5 tisíc korun," popsal případ dopravní nehody způsobené lesní zvěří policejní mluvčí Pavel Valenta.

Autor: Zdeňka Newiaková

5.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení