VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek Valeč nezimuje. Na další rok se plánuje obnova teatronu a skleníku

Valeč - Hlavní turistická sezona pomalu končí a na řadě památek se schylují k zimní hybernaci. To ovšem neplatí pro Zámek Valeč, kulturní památku spravovanou Národním památkovým ústavem. Letos zde nově opravenými branami prošlo opět více návštěvníků než loni a dalším krokem v renovaci zámku bude obnova přírodního divadla v parku a skleníku. Ovšem, klapne-li přidělení dotací.

25.10.2014
SDÍLEJ:

POČET návštěvníků zámku Valeč postupně roste.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

„Ohlédneme-li se za letoškem, návštěvnost byla zase o něco vyšší, což nás pochopitelně těší. Platících návštěvníků v zámku jsme zde zatím měli okolo čtyř tisíc. Počet neplatících návštěvníků parku se pak vyšplhal až na 14 000 lidí," informoval kastelán zámku Tomáš Petr.

První písemné zmínky o Valči jsou z roku 1358 a během jeho dlouhé a bohaté historie se událo mnohé. V roce 1976 ovšem přišla zatím nejzásadnější rána v osudu zámku. Zachvátil ho zničující požár a obnova trvá prakticky dodnes.

Letošním úspěchem na poli renovace je oprava bran v zámeckém areálu a kompletace navigačního systému v parku. A plány dalších oprav do následující sezony jsou velkolepé. Na řadu přijdou investice do parku, jelikož místní zámecký areál je jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách. Zdobí jej sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna představující alegorie vlastností a postav z řecké mytologie.

„Momentálně se vyřizuje dokumentace k získání sedmimilionové dotace na opravu teatronu, neboli přírodního divadla v zameckém parku. Do patnácti dní se také dozvíme, zda dostaneme i finanční příspěvek na obnovu skleníku," doplnil kastelán. Na zámku je nastavený systém volných prohlídek, bez nutné přítomnosti průvodce a díky Infocentru Prádelna bude možné navštívit zámek i během zimy.

Zámek zároveň každoročně přiláká i zvědavé oči návštěvníků z nejrúznějších koutů České republiky. Již několik let patří první srpnový víkend multikulturnímu festivalu Povaleč, jehož programu jsou zámecké prostory a prostranství součástí.

„Kromě hudby a divadla mě na festival přilákala i představa, že část programu probíhá i v zámku. Z fotek jsem viděla, že je nádherný. Po příjezdu do Valče, jsem byla unešena i ze zbytku obce. V zámku jsem v rámci festivalu pak navštívila i několik výstav a divadelní představení," sdělila Pavla Nixbauerová, která dorazila na Povaleč až z Ledče nad Sázavou.

Další informace o provozní době na zámku naleznete na internetu.

Autor: Zdeněk Hnízdil

25.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení