VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaměstnání a práce může být cestou z krize

Karlovy Vary - Armáda spásy zaměstnává od dubna tohoto roku čtyři muže bez přístřeší. Jsou uživateli státem registrované sociální služby Azylový dům.

9.11.2013
SDÍLEJ:

Armáda spády se snaží najít uplatnění pro své klienty.Foto: Foto Deník/Armáda spásy

Podle posledních tiskových zpráv Armády spásy roste v České republice množství zadlužených lidí a lidí žijících na hranici chudoby, kteří jsou vážně ohroženi ztrátou bydlení z důvodu neschopnosti splácet náklady spojené s bydlením. Od ztráty zaměstnání pak zbývá krůček ke ztrátě střechy nad hlavou. Tým Centra sociálních služeb denně řeší obtížnou situaci desítek lidí bez přístřeší z Karlových Varů a širokého okolí. Ví, že zaměstnání a práce je cesta ven z krize a k životu nezávislému na sociální službě. Nezisková organizace nezaměstnává ty, kterým pomáhá, poprvé. V letech 2008 2010 uživatelé azylového domu pracovali na veřejně prospěšných pracích (VPP) financovaných z rozpočtů ČR, EU a Úřadu práce. "V té době odvedli veliký kus práce na obnově botanické zahrady v Bečově, kde sekali trávu, odklízeli smetí, prořezávali dřeviny, kultivovali pozemky a budovali lesní cesty," sdělil Martin Čop z Armády spásy.

Protože pracovní místa VPP jsou omezená na 1 rok, vystřídá se na pracovních pozicích více dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů bez domova. Do běžných pracovních aktivit se však zapojují i ostatní uživatelé. Účast na úklidech a drobné údržbě prostor, které užívají, je povinná a je na denním pořádku.

Mnozí se ale zúčastnili také celé řady dobrovolných pracovních aktivit v rámci projektu Dárek městu, při kterém uklízeli různé lokality v Karlových Varech bez nároku na odměnu. V roce 2011 dokonce vyhráli fotosoutěž nazvanou Chceme čisté město, kterou organizuje karlovarský magistrát.

Cílem veškerých pracovních aktivit klientů Centra sociálních služeb je udržení a rozvoj pracovních návyků a dovedností. Ty jim mají pomoci uspět na trhu práce. Podle Armády spásy by bylo nejlepší, kdyby byl dostatek lokálních pracovních příležitostí pro všechny uživatele, kteří jsou schopní a ochotní pracovat. Realita je ale jiná a tak nezbývá než pracovní místa vytvářet, protože řešit u lidí v hluboké sociální krizi jen otázku bydlení jistě nestačí.

Nyní zaměstnávání lidí bez domova nabírá v Armádě spásy nový směr, jak dále vysvětluje Martin Čop: „Program podporovaného zaměstnávání je klíčový, stejně jako program sociálního bydlení. Za bečovskou zkušenost jsme rádi, ale věděli jsme, že potřebujeme lepší koncept. Už dlouho jsme přemýšleli o tom, že si s budovou v centru Karlových Varů a bez jakýchkoli pozemků nevystačíme, že musíme s pracovně tréninkovými programy pro uživatele jít ven. Farma, pole, les, pastviny, sociální podnikání v tom vidíme perspektivu. V současné době ještě sice nefungujeme v režimu sociálního podniku, ale máme tým čtyř zaměstnanců uživatelů a jednoho koordinátora a řidiče pracovníka AS, disponujeme stroji jako štěpkovače, křovinořezy, motorová pila a sněhová fréza a dále pronajatým pastevním a skladovacím pozemkem v Odeři, několika ovečkami a na prodej máme hromadu baleného štípaného palivového dříví, štěpky a pilin pro drobné zvířectvo.

Pro práci v terénu bychom potřebovali dodávku s dvěma řadami sedadel a nákladním prostorem. Velmi bychom uvítali, kdyby se našel dárce takového vozidla v dobrém stavu. V současné době jsou hlavní pracovní činností VPP týmu úklidové práce spojené se zpracováním dřeva. Zde bychom chtěli poděkovat Technickému odboru karlovarského magistrátu, jmenovitě paní vedoucí Ing. Pavlasové a Správě lázeňských parků, jmenovitě panu vedoucímu Ing. Kučerovi za materiál a technickou pomoc v počátcích naší výroby štěpky."

Zaměstnaní uživatelé z Armády spásy odpracovali letos již stovky hodin při uklízení černých skládek na území Karlových Varů, údržbě sedleckého kostela, úklidu okolí krematoria, drahovického hřbitova, ubytovny Drahomíra, Horního nádraží a dalších lokalit, při technické pomoci obcím Kyselka a Chodov, při Karlovarském půlmaratonu Run Czech 2013 a v neposlední řadě tvrdě pracovali rovněž při humanitární pomoci určené obětem letošních povodní v nejvíce postižených oblastech.

Autor: Redakce

9.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení