VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstva bez veřejnosti

Karlovarský kraj  - Sledovat jednání obvykle přijde jen pár lidí. 

24.5.2013 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Jednání zastupitelů, ať už městských, obecních či krajských, před desítkami lidí? Pokud na to dojde, jsou to jen výjimečné případy. Obvykle se zastupitelé scházejí před prázdným hledištěm.

Mít takovou návštěvnost kina či divadla, dávno by zkrachovala. Přesto je průběh jednání často velkou show, zvláště v případě zastupitelstev krajského či karlovarského.

Karlovarské zastupitelstvo má osmatřicet členů. Že by ale na jeho zasedání přišlo tolik obyvatel města, to se snad ještě nestalo. „Obvykle do sálu zamíří jen ten, koho se přímo týká některý z projednávaných bodů," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

„Jestli by mělo chodit více lidí, to je na delší zamyšlení. Mohou sledovat počínání zastupitelů, případně vystoupit se svým diskuzním příspěvkem. Ale rozhodování veřejnost v sále samozřejmě přímo ovlivňovat nemůže," řekl.

Karlovarská radnice alespoň udělala vše pro to, aby veřejnosti jednání zastupitelů co nejvíce přiblížila. Pravidelně se tak mění místo, kde se koná (Lidový dům Stará Role, Alžbětiny lázně v centru a krajský úřad), a už nějakou dobu lze schůze rovněž sledovat v přímém přenosu na internetu.

„Lidé musí do práce, tak těžko mohou vysedávat na mnohahodinových jednáních. Vládnoucí politici to vědí, proto také volí místa a čas pro jednání dopoledne a do místností, kam se lidé nevejdou, jako třeba na krajském úřadě. Proto jsem také předloni ještě ve funkci náměstka primátora prosadil on-line přenosy karlovarského zastupitelstva," řekl opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA).

Přímá účast občanů na jednáních zastupitelstva ve třech největších městech na Chebsku není příliš vysoká. Podle mluvčích je však oblíbené sledování zastupitelstva při on-line přenosu nebo ze záznamu.

„V Mariánských Lázních se pravidelně zúčastňuje jednání okolo patnácti lidí, včetně ředitelů městských organizací," potvrdil Deníku starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král. „Nabídli jsme také možnost sledovat zasedání on-line přenosem a jeho průměrná sledovanost je kolem osmi desítek připojení," dodal.

Návštěvnost je ale kolísavá, v minulém roce se prudce zvedla při projednávání rušení zahrádek, a také když se jednalo o rušení nemocnice.

V Aši se jednání zastupitelů lidé účastní, většinou když se projednává záležitost dotýkající se jich samotných. „Diskuse veřejnosti nad jednotlivými tématy ze zastupitelstva se už delší dobu odehrává spíše na sociálních sítích, podle intenzity těchto diskusí usuzuji, že zájem veřejnosti o zasedání zastupitelstva je v Aši poměrně značný," uvedl mluvčí Městského úřadu v Aši Milan Vrbata.

Při jednání chebského zastupitelstva tvoří stabilně obecenstvo spíše jen vedoucí odborů a další lidé. Z občanů to jsou podle mluvčí Chebu Martiny Kuželové pouze dva až tři lidé. „Lidé se samozřejmě chodí podívat spíše jen na projednání své konkrétní záležitosti nabytí bytu, odpuštění dluhu a podobně. Chodí ale i ve skupinách, aby podpořili své řečníky v bodě Dotazy a připomínky občanů," uvedla.

To bylo například při projednávání jihovýchodního obchvatu Chebu či přišli obyvatelé Švédského vrchu znepokojení výstavbou zařízení na energetické využití komunálního odpadu.

Hodně oblíbené jsou podle Kuželové mezi uživateli počítačů přímé přenosy z jednání nebo následná možnost zhlédnout třeba jen vybrané body programu ze záznamu.

Veřejnost zajímají jednání zastupitelstev na Sokolovsku jen minimálně. Více lidí přijde jen tehdy, když se jedná o důležité téma.

Například v Kraslicích tomu tak bylo při prodeji zahrádkářských kolonií, kde lidé se zastupiteli licitovali o ceně pozemků.

„Nemůžeme lidem vyčítat, že na zastupitelstva nechodí každý měsíc. Přeci jen si nás do zastupitelstva zvolili, a tak nám důvěřují. Osobně bych byl ale rád, kdyby v hojnějším počtu dorazili alespoň jednou za rok, kdy se sestavuje rozpočet na další rok. To aby věděli, jakým směrem se bude město ubírat a kam investovat," konstatoval místostarosta Kraslic Otakar Mika. V Kraslicích chodí na jednání v průměru deset lidí z řad občanů.

Autor: Vladimír Meluzín, Martin Rejsek, Jiří Drozdík

24.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení