VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Živý dárek je krokem na tenký led

Karlovy Vary - Poměrně razantní úbytek bezprizorních psů zaznamenali o Vánocích provozovatelé karlovarského útulku.

27.12.2009
SDÍLEJ:

V karlovarském útulku čeká na nového pána i přítulná jednooká fena SáraFoto: DENÍK/Petr Kozohorský

Zatímco před svátky se starali o více než dvacítku psů, po Štědrém dni jich v kotcích zbylo 12. „Obávám se ale, že se k nám někteří dříve či později vrátí,“ tvrdí Martin Čermák, správce útulku. „Živý vánoční dárek je totiž takřka vždy krokem na tenký led,“ vysvětluje.

Lidé se totiž podle jeho slov snadno nadchnou pro psa, neuvědomují si ale, že mít jej doma není jen krátkodobá radost, ale především dlouhodobá starost. „Statistiky hovoří jasně. Osm z deseti psů, které si od nás lidé vezmou, se k nám zase vrátí,“ potvrzuje Čermák.

Nejhorší je, když lidé v dobré vůli berou psa jako dárek pro druhou osobu. „Ne vždy se ovšem setkají s úspěchem. A co pak se psem? Šup s ním zpátky do útulku! A pak nastávají trapné situace. Lidé se často stydí, a tak si vymýšlejí pseudodůvody, proč psa vrátit. Ti méně stateční pak zvířata přivazují ke stromům v lese. Nejkrutější ovšem je, a už jsme se s tím také setkali, když majitel vrátí psa do útulku po několika letech soužití. Pro zvíře je to nesmírně traumatizující,“ líčí zkušenosti s „pejskaři“ Čermák.

Tento problém se ale netýká pouze psů. „Předtím, než si kdokoliv pořídí jakékoliv zvíře, by si měl vše dobře rozmyslet. Mít domácího mazlíčka totiž není otázkou dvou týdnů, ale třeba patnácti let života,“ vysvětluje obezřetnost při výběru zvířete správce karlovarského útulku.

Martin Čermák rovněž vyvrací zažitý mýtus o tom, že zvířata v útulku trpí. „Po materiální stránce určitě ne. Troufám si říci, že se u nás mají často lépe než u původních majitelů. S materiálním zabezpečením psů nemáme naštěstí díky sponzorům a lidem, kterým není osud opuštěných zvířat lhostejný, problémy. Horší je to s kapacitou útulku. Kdybychom přijímali opuštěné psy od lidí, nebyl by problém zaplnit všech dvacet kotců za dva týdny. Proto přijímáme do útulku pouze skutečně bezprizorní psy, které k nám přivezou strážníci karlovarské městské policie,“ doplňuje Martin Čermák.

Autor: Petr Kozohorský

27.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení