VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvěř zažene pach od cest

Karlovarský kraj - Snížit počet zvěře usmrcené pod koly automobilů. To má být úkolem pachových ohradníků, které se od letoška vůbec poprvé začnou používat v Karlovarském kraji.

9.4.2014
SDÍLEJ:

Dopravní značka ´zvěř´.Foto: archiv

Na jejich nasazení se dohodl kraj s okresními mysliveckými spolky a rozmístění ohradníků podpoří částkou 100 000 korun. „Rozmístěny budou na přibližně 50 kilometrech," uvedl včera radní kraje Václav Jakubík.

Impulzem pro rozmístění ohradníků je podle Jakubíka policejní statistika střetů automobilů se zvěří. „Počet těchto kolizí meziročně roste. Mezi roky 2012 a 2013 to bylo o 12 případů více, a to policie všechny nehody neeviduje. Ve skutečnosti bude zvěře usmrcené na silnicích ještě více, protože ne vždy jsou tyto případy hlášeny," konstatoval Jakubík.

Příklad si chce Karlovarský kraj vzít ze zlínského regionu, kde podle Jakubíka po nasazení pachových ohradníků počet nehod způsobených zvěří na silnici klesl o více než 30 procent. „Věříme, že u nás by mohl být vývoj podobný. Ochrana zvěře i motoristů je žádoucí zvláště potom, co byla dokončena rychlostní silnice R6 vedoucí napříč celým krajem. Ne všude jsou instalovány ploty," podotkl Jakubík.

Zamezit v co největší míře pronikání zvěře na silnici měly podle požadavku kraje ploty instalované po celé délce silnice R6. „Požadovali jsme to, ale neuspěli. Takže na mnoha místech se zvířata naučila dojít na konec plotu a vydají se stejně na silnici," poznamenal náměstek hejtmana Petr Navrátil.

Z celkových 50 kilometrů budou pachové ohradníky použity zhruba na 13 kilometrech podél rychlostní silnice. Konkrétní úseky jsou už podle Jakubíka vybrány. „Zbývající ohradníky budou u dalších silnic první třídy, například na Mariánskolázeňsku nebo na Karlovarsku," dodal Jakubík.

„Kdybychom nevěřili, že pachové ohradníky pomohou alespoň do určité míry, tak do toho nejdeme," řekl Deníku předseda Okresního mysliveckého spolku Karlovy Vary Evžen Krejčí. Jeho kolega Petr Černík z Chebska dodal, že instalování pachových ohradníků by mělo začít co nejdříve. „Hned jak dostaneme z kraje peníze, nakoupíme materiál a proškolíme lidi. Optimální je to koncem dubna," uvedl Černík.

Autor: Vladimír Meluzín

9.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení