Když mladá rodina, která chtěla dům na Liptově, oslovila architekty, neměli jasnou představu o rozpočtu ani podobě objektu, ale chtěli dřevostavbu, zateplenou balíky slámy. První oslovený architekt jim doporučil cihly, proto se rozešli.

Pěkně natočený dokument o stavbě ekologického domu ze slámy ve Žďárci u Skutče

Zdroj: Youtube

„My jsme bez zaváhání na spolupráci kývli, byť jsme neměli s podobným typem stavby žádné zkušenosti. Investoři nám věnovali knihy o stavbě slaměných domů a využití hlíny jako stavebního materiálu,“ vzpomíná architekt Martin Boleš, který se společně s Alešem Berecem a Erikou Bolešovou přípravy projektu ujal.

Vzorem je příroda

Pozemek, který plnil sen mladého páru o velké zahradě, našli v malé obci Liptovský Ján na severu Slovenska, odkud pochází jeden z investorů. Jižní část pozemku proto patří zeleni, severní zůstala vyčleněná pro stavbu domu.

Prostřednictvím překrytých teras je přízemí v přímém kontaktu se zahradou.Prostřednictvím překrytých teras je přízemí v přímém kontaktu se zahradou.Zdroj: se svolením Evy Benkové

„Přáli si, aby objekt vycházel z principu Cradle to Cradle, což je koncept, který má za vzor přírodu. Usiluje o ekologickou udržitelnost s možností vysoké míry recyklovatelnosti a rozložitelnosti materiálů,“ vysvětluje Martin Boleš.

V souladu se zadáním investorů byly pro stavbu využity lokální materiály. Dřevo a balíky slámy si majitelé přivezli z nedalekých lokalit, pro hliněné omítky využívali hlínu z vlastního pozemku. Z velké části postavili svůj Slamák svépomocí za přispění rodiny a přátel.

Slamák má plášť z modřínového dřeva

Architekti navrhli dvoupodlažní stavbu s neobvyklým trojúhelníkovým půdorysem přízemí, který je v úzkém kontaktu se zahradou. Horní obdélníkové podlaží nazývané majiteli „domeček“ je objemově menší. Architekti pro něj zvolili archetypální formu tradiční liptovské dřevěnice se sedlovou střechou.

Novodobá stodola. Z nemalé části jde o stavbu projektovanou podle principů čínského učení feng-šuej.
Není stodola jako stodola. V té novodobé se žije jako na zámku

Stavba byla založena na pásových železobetonových základech ztužených deskou. Modul hlavní dřevěné sloupkové nosné konstrukce vycházel z rozměrů lokálních slaměných balíků. Ztužení stěny zajišťuje diagonální obití z desek, které tvoří zároveň základovou vrstvu pro hliněné omítky.

Zvenčí se Slamák ukrývá pod pláštěm z modřínového dřeva a vápenno-hliněnými omítkami. Stejné materiály pak architekti použili i v interiéru, omítky jsou už jen hliněné. Umožňují akumulaci vodní páry, v domě se tak udržuje přirozená vlhkost.

Svislé obvodové konstrukce jsou tepelně izolovány slaměnými balíky z nedaleké obce Hybe. Dřevo pochází z Královy Lehoty, která je rovněž v blízkosti stavby.Svislé obvodové konstrukce jsou tepelně izolovány slaměnými balíky z nedaleké obce Hybe. Dřevo pochází z Královy Lehoty, která je rovněž v blízkosti stavby.Zdroj: se svolením Táni Biskupičové

„Případný přebytek uniká směrem ven přes slaměné balíky ve zdi, což podporuje difúzně otevřená vnější obálka s dřevovláknitou deskou a provětrávanou fasádou,“ říkají autoři projektu. Osvěžujícím dojmem působí zaoblená okenní ostění, která vznikla díky speciální technice nanášení hliněných omítek.

Z hlediska materiálů převažuje v interiéru Slamáku obklad ze smrkového dřeva, které je ošetřeno pouze voskovým nátěrem, proto vyniká jeho přírodní struktura.

Středobodem je akumulační pec

Rodina má k dispozici otevřený společenský prostor v přízemí. Prostorný obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou se otevírá do zeleně velkoformátovými okny a prostřednictvím překrytých teras.

Dominantním prvkem hlavních obytných místností jsou akumulační kamna a sloup z lepeného dřeva.Dominantním prvkem hlavních obytných místností jsou akumulační kamna a sloup z lepeného dřeva.Zdroj: se svolením Mateje Hakára

Středobodem se stala akumulační pec, která je zároveň hlavním zdrojem tepla v domě. Druhým dominantním prvkem v přízemí je sloup z lepeného dřevěného hranolu, který staticky podpírá horní podlaží, opticky vymezuje obývací pokoj směrem od jídelny.

V přízemí najdou svoje zázemí i přátelé. Pokoj pro hosty je přístupný z terasy i obývacího pokoje. Ke schodišti do patra architekti vložili dvojpodlažní hmotu hygienického jádra. Koupelna v přízemí i patře jsou identické.

K domu náleží přírodní jezírko, ve kterém se lze i koupat
Dům snů? Kousek za Prahou vyrostlo působivé stavení podle učení Feng-šuej

Stěnu jádra využívají děti majitelů pro lezení. V přízemí nechybí technická místnost s malou dílnou na údržbu sportovního nářadí. V horním patře, zvaném domeček, se nachází ložnice rodičů a pokoj potomků.