Podle Romana Prymuly mohlo být zachráněno patnáct tisíc lidských životů. A to kdyby země přijala loni na podzim silnější protikoronavirová opatření. Katastrofě se nedalo zabránit, to jistě ne. Kdyby však byla vláda prozíravější a odvážnější, mohla následky zmenšit.

Situace je dnes jiná. Přes padesát procent lidí je očkováno. Nemoc prodělalo patrně víc než oněch milion a tři čtvrtě oficiálně hlášených. Jenže přesto začátkem září čísla hrozivě rostou. Mutace delta má pořád prostor, kam se šířit. A je jisté, že ho zaplní, bude-li moci. Statisíce starších lidí, kteří nedostali zatím vakcínu, jsou přímo ohroženy na životě.

Covid nyní postupuje nejrychleji na Karlovarsku. Místní hygienici sice tvrdí, že to nesouvisí s festivalem, ale rozum a logika hlasují proti tomuto tvrzení. Tak, či onak je zapotřebí šlápnout na brzdu, dokud nebude pozdě. Vláda by měla v nejzasaženějších oblastech zpřísnit hygienická opatření.

Samozřejmě bude spousta lidí mluvit o buzeraci. Jenže vzpomeňme, jak to bylo před rokem. Ti, kdo přirovnávali covid ke chřipečce, si budou omyl hořce vyčítat do konce života. Tedy pokud mají svědomí.

Dnes je vše s největší pravděpodobností o hodně lepší. Jenže to nevíme určitě. Virus je mazaný a může nás přelstít. Pokud si nejsme jisti, musíme se pojistit pro nejhorší případ. Lepší ochranu přehnat než přemýšlet o zrušení respirátorů.