Svoje plány na účast v legendární Dakar Rally představila Dacia v červenci loňského roku. Nyní, po necelém půlroce, přichází rumunská značka pod křídly francouzského Renaultu s hotovým prototypem auta. Závodní speciál nese název Sandrider a v rámci továrního týmu se zúčastní Dakaru a dalších závodů seriálu World-Rally Raid Championship v roce 2025. Ostrou premiéru ale stihne ještě letos.

Sandrider samozřejmě nemá pranic společného s auty, co Dacia vyrábí sériově. Jedná se o závodní prototyp postavený ve spolupráci s britskou společností Prodrive podle regulí kategorie Ultimate T1+ se vším, co pravidla povolují. Základem vozu je prostorový rám s motorem za posádkou a jen minimálním množstvím karosářských panelů.

Podívejte se na závodní vůz na oficiálním videu:

Dacia Sandrider | Video: Se svolením Dacia

Dacia zdůrazňuje, že všechny vnější díly jsou z karbonu, navíc lakovaného antireflexním lakem s pigmentem, který má v maximální míře omezit zahřívání kabiny na slunci. Vůz je prý o 15 kilogramů lehčí, než je průměr třídy, byť konkrétní hodnoty Dacia neuvedla, a velký důraz byl kladen také na aerodynamiku.

Zároveň se myslelo na prvky, které posádce zjednodušují život v náročných podmínkách a zrychlují řešení potíží při závodech. Závodní karbonová sedadla Sabelt jsou potažena tkaninou, která sama reguluje vlhkost, příď vozu je co nejvíc zkosená, aby nebránila ve výhledu a k palubnímu nářadí se dá dostat bez toho, aby musela posádka snímat jakýkoliv kryt. Stejně tak jsou odkrytovaná i rezervní kola na bocích. Zajímavostí je i magnetická podložka na karoserii, sloužící na odložení šroubů kol během výměny píchlé pneumatiky.

O pohon se stará benzínový vidlicový šestiválec o objemu tří litrů, dopovaný dvěma turbodmychadly a vybavený přímým vstřikováním. Nejvyšší výkon činí 360 koní v 5 000 otáčkách za minutu a maximum točivého momentu 539 Nm přichází ve 4 250 otáčkách. Palivo je výhradně syntetické, dodané společností Aramco.

Sílu motoru přenáší šestistupňová sekvenční převodovka na pohon všech kol. Každé kolo je zavěšené na dvojici „A“ ramen a zdvih odpružení je ohromných 350 milimetrů. Vůz jede na nové generaci pneumatik BF Goodrich, obutých na sedmnáctipalcových kolech.

Jak už bylo zmíněno výše, první ostrý start bude mít Dacia Sandrider ještě v tomto roce. Bude to v říjnu na marockém závodě Rallye du Maroc. Následovat bude Dakar na začátku roku 2025. Za volant usedne dříve oznámená rallyová legenda Sébastien Loeb, osminásobná účastnice Dakaru Cristina Gutierrez Herrero a pětinásobný vítěz Dakaru Nasser Al-Attiyah.