Prakticky od chvíle, kdy se v roce 2012 definitivně přestala vyrábět Mazda RX-8 – tedy poslední automobil vybavený motorem s trojúhelníkovými rotory, otáčejícími se uvnitř spalovacích komor – mluví se o možném nástupci. RX-8 bylo svébytné sportovní kupé, pro které se výjimečný motor stal hlavním plusem, ale i mínusem.

Podívejte se na videu na to, jak funguje rotační motor – Wankel:

| Video: Youtube

RX-8 byla designově povedená, měla výborné jízdní vlastnosti a taky velmi slušný výkon, poskytovaný malým a lehoučkým motorem s točivou charakteristikou. Bohužel Wankel vyžaduje také hodně specifické zacházení a je náchylný na mnoho vrtochů a potenciálních poruch, které plynou z jeho konstrukce.

Automobilka Mazda je jedinou automobilkou v moderní éře, která rotační motor využívala ve velkém. A i když se myslelo, že je po ukončení výroby řady RX s neotřelou motorovou konstrukcí v autech definitivní konec, japonská značka překvapila celý svět, když motor v červnu loňského roku opět začala vyrábět a do aut montovat. Jen ne v té roli, kterou by si fanoušci původních sportovních kupé představovali…

Z Wankelu se totiž v nové éře elektrických aut stal generátor elektrické energie a takzvaný „prodlužovač dojezdu“. Bateriový elektromobil může razantně prodloužit svůj dojezd, pokud je vybaven malým motorem, sloužícím výhradně jako generátor – tedy nepohánějícím přímo kola. Wankel je pro toto použití vhodný díky tomu, že může být velmi kompaktní a běží prakticky bez vibrací. Proto je coby generátor montován do elektromobilu MX-30.

Teď to ovšem vypadá, že má Mazda s Wankelem ještě další, o něco atraktivnější plány. Jak už bylo řečeno v úvodu, Mazda obnovila vývoj rotačního motoru a 36 inženýrů se nyní zabývá mimo jiné použitím motoru se syntetickými, emisně-neutrálními palivy.

Po letech je tedy opět ve hře možný nástupce řady RX a jeho podobu by mohlo napovídat konceptuální kupé Mazda Iconic SP, které značka představila loni v říjnu v Tokiu. Na vůz se podívejte v galerii výše a taky na následujícím oficiálním videu:

| Video: Youtube

Zůstává však velkou otázkou, jakou cestou se Mazda vydá. Šéf technologické vývoje Mazdy Ichiro Hirose řekl: „V době elektrifikace a uhlíkově-neutrální společnosti slibujeme, že budeme i nadále dodávat atraktivní auta, která vzrušují zákazníky naším „duchem vyzyvatele“.“

Nový sportovní vůz s rotačním motorem je tedy zcela patrně v plánu, zbývá však otázka, zda bude Wankel pouze v roli prodlužovače dojezdu u jinak elektrického auta, nebo bude přímo hlavní pohonnou jednotkou. To ukáže až čas.