Limitované edice sportovních verzí Škoda, která pro zákazníky připravila sama Škoda Auto, ale i různě upravené historické modely značky z Mladé Boleslavi mohli obdivovat lidé během již čtyřiačtyřicátého srazu sportovních Škodovek v autokempu Běšiny na Klatovsku.

Na auta, která letos přijela, se můžete podívat do fotogalerie.

Tento sraz je unikátní tím, že místo tradiční spanilé jízdy po okolí organizátoři zájemcům nabízí možnost poměřit si své síly na uzavřené silnici v rámci rallyové rychlostní zkoušky.

„Letos se do závodu přihlásilo pětašedesát posádek, ale už jsme jich tu měli i o dvacet více," vysvětlil mi hlavní organizátor srazu Roman Schavel.

Celkem byla trať včetně přejezdů dlouhá osmdesát kilometrů, „ostrých" z ních byla polovina. „Připravili jsme hodně technický okruh, na kterém jsou navíc kvůli bezpečnosti posádek také různé zpomalovací retardéry. Za povalení nebo posunutí kuželek se navíc připisují k času trestné sekundy," vysvětlil organizátor. Tuto rychlostní zkoušku posádky absolvovaly v průběhu soboty třikrát.

Fabia RS Rally2
Na světě je nová Fabia RS. Spotřebovává 60 litrů benzinu na sto kilometrů

Nejvíce Felicií

Některá auta startující do závodu byla prakticky sériová, jiná prakticky kompletně připravená pro oficiální starty v klasických automobilových soutěžích. Tedy včetně bezpečnostního rámu karosérie, hasicího systému nebo speciálních pneumatik. „Helmy ale musejí mít na trati rychlostní zkoušky všichni," sdělil důrazně Schavel.

Podle něho se i díky tomu daří zamezit újmám na zdraví. „Nějaké ty plechy ale občas újmu v rámci závodního nasazení doznají," doplnil.

Mezi závodícími vozy bylo letos nejvíce Felicií, ale našly se také Fabie, Octavie, nebo naopak vozy řady 105 a 120 a dokonce i Škody 100.