Významnou statistiku uveřejnil server Automotive News Europe s odvoláním na data společnosti Dataforce, a čísla potvrzuje i statistika Jato Dynamics. Tesla zaznamenala nevídaný úspěch a Model Y se s meziročním nárůstem přes sto procent stal při počtu 254 822 prodaných kusů nejprodávanějším autem starého kontinentu. Je potom drobným paradoxem, že nejzdatněji mu sekundovala lidová Dacia Sandero, které se prodalo 235 893 kusů – tedy jen o necelých 20 tisíc méně.

Podívejte se na představení Tesly Model Y na oficiálním videu:

| Video: Youtube

Jen pro zajímavost, na domácím trhu v USA skončila Tesla Model Y až na pátém místě. Přední příčky zde klasicky opanovaly pick-upy, konkrétně Ford řady F, Ram a Chevrolet Silverado. Čtvrté místo pak patřilo Toyotě RAV4.

Není s podivem, že prodeje Tesly v Evropě táhly zejména západní a severské země. Americkému elektromobilu se mimořádně dobře dařilo v Belgii, Finsku, Nizozemsku, Norsku, Švédsku nebo Švýcarsku. U nás zdaleka takový úspěch nezaznamenal – Jato Dynamics uvádí, že byl v žebříčku prodejnosti v ČR na 40. místě, Svaz Dovozců Automobilů pak uvádí dokonce až 59. příčku.

A jaká auta bodovala v evropské prodejnosti na dalších příčkách? Po Tesle a Dacii se jako třetí umístil Volkswagen T-Roc, dále Renault Clio, Peugeot 208, Opel Corsa, Volkswagen Golf, Toyota Yaris, Volkswagen Tiguan a stále krásnou desátou pozici obsadila i naše Škoda Octavia.