V mailech zaslaných redakci i v diskuzi pod článkem převažují názory těch, kdo jsou pro zachování koruny. „Nejdříve je potřeba udělat velké změny, na které naše země prostě nemá. Až budeme mít výplaty jako v Německu, můžeme o nějakém euru uvažovat. Do té doby jsou to jen teoretické spekulace. Prostě je to nesmysl, stejně jako slavná elektromobilita,“ uvedl Lukáš Veselý.

Čtenář, který se představil jako Zdeněk z Plzně, se domnívá, že zachování vlastní měny je potřebné pro to, abychom se nemuseli řídit pokyny Evropské centrální banky. Další čtenáři se obávají zdražení, které by přechod na evropskou měnu přineslo.

Ozvaly se však i opačné hlasy: „Zpočátku se nadávalo na zdražení, ale po čase si lidé zvykli a dnes by neměnili. Stačí se podívat na Rakousko či Slovensko. Zatím žádná země ještě z eurozóny nevystoupila…“ napsal Viktor Náprstek. Jiní zase argumentovali tím, že v poslední době byla v eurozóně inflace nižší než u nás.

Přečtěte si argumenty pro i proti přijetí eura:

Společná evropská měna - euro
Má Česko do pěti let přijmout euro? Deník přináší argumenty

Výsledky ankety se výrazně neliší od posledních průzkumů veřejného mínění (ty jsou založeny na vědeckých základech a víceméně odrážejí skutečné mínění společnosti). V nich jsou pro zachování koruny nejméně dvě třetiny obyvatel. Naopak představitelé firem by euro uvítali nejen kvůli úsporám, ale také kvůli snazšímu účetnictví.

Že je také pro, v poslední době několikrát zdůraznil prezident Petr Pavel. Většina parlamentních politiků to zatím naopak odmítá.

Další anketu na nové aktuální téma vypíše Deník v Černé a bílé příští sobotu.

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Z čtenářských dopisů a diskuse pod článkem

(redakčně stylisticky a jazykově upravováno)

Lukáš Veselý: Je to nesmysl
Nejdříve je potřeba udělat velké změny, na které naše země prostě nemá. Až budeme mít výplaty jako v Německu, potom můžeme o nějakém euru uvažovat. Do té doby jsou to jen teoretické spekulace. Prostě je to nesmysl, stejně jako slavná elektromobilita.

Zdeněk, Plzeň: Kolik by asi brali důchodci?
To, jak někteří vehementně protlačují přijetí eura, znamená, že jim většinou jde jen o jejich krátkodobý prospěch. Pak se také najdou někteří, zvláště politici, kteří si myslí, že si šplhnou u vedení EU.

Kdyby všichni tito rádoby občané měli jen trochu rozumu, neusilovali by o to.

  1. Eurem již může platit každý, kdo chce. Nebo může bez problémů platit kartou i naší měnou.
  2. Ve všech zemích, které v nedávné minulosti přijaly euro, došlo ke zdražení téměř všeho, protože toho většina firem zneužila ke zdražení při přepočtu. Ono stačí, že již nyní nás většina zahraničních firem okrádá, kde může. Napřed nízkými cenami zničili konkurenci a nyní si s cenami dělají, co chtějí.
  3. Výhoda naší koruny je ta, že banka může úpravou kurzu regulovat přepočet měny.
  4. V neposlední řadě bychom spadli pod evropskou banku a hrozilo by nebezpečí, že náš stát bude sanovat některé státy, které špatně hospodaří.
  5. Pokud bychom měli euro, museli bychom skákat, jak by evropská banka pískala.
  6. Dovedete si představit, kolik by brali důchodci i další občané po přepočtu?

Petr Novák: Chudí platí bohaté
Chudší země eurozóny, jako Slovensko a podobně, platí, platí a budou platit úroky i jistinu giga zadlužených zemí jihozápadu eurozóny, jako jsou Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsko a brzy i Francie. Čili slovenští občané s daleko nižší hladinou příjmů platí desítky a desítky let života na dluh v minulosti těchto zemí.

Ačkoliv se Česko zavázalo k přijetí eura už vstupem do Evropské unie v roce 2004, ani po dvaceti letech se u nás společnou evropskou měnou neplatí
Blíží se přijetí eura? Podívejte se, z čeho všeho Češi mají obavy. Co by uvítali

Viktor Náprstek: Žádná země nevystoupila
Zpočátku se nadávalo na zdražení, ale po čase si lidé zvykli a dnes by neměnili. Stačí se podívat na Rakousko či Slovensko. Zatím žádná země ještě z eurozóny nevystoupila…

Mojmír Motyčka: Euro znamená menší inflaci
Všechny země, které platí Eurem, měly v minulých dvou letech poloviční inflaci oproti těm, které mají vlastní měnu.

Vladimír Kusyn: Nechme si vlastní měnu
Zachování vlastní měny je potřebné! Nebýt moc závislí na okolních státech a euro penězích! Závislost samozřejmě bude existovat pořád, to je v rámci obchodu nutné. Ale být vlastníkem svých peněz je dobrý počinek!

Příspěvek 331517: Chybný projekt
„Nepokračuj dál v chybném projektu!“ by mělo platit u eura i eurounie! Jsme Západem vycucáváni ve všech směrech - od lékařů, IT specialistů, řemeslníků a jiných až po výnosy z fabrik. Nic tu nefunguje aspoň tak jak před vstupem do EU! A ještě se nadutcům ze Západu musíme klanět.


Nahrává se anketa ...

Ohlasy ze sociálních sítí

(redakčně jazykově a stylisticky upravováno)

Jen to ne.

Absolutně ne.

Ne, nechceme.

Jedině naše poctivá česká kačka.

Nikdy! (to byl nejčastější komentář – pozn. red.)

Nechci!

S přijetím eura je mimo jiné spojena povinnost vstoupit do bankovní unie, což znamená, že dohled nad významnými bankami a veškeré licenční procesy v bankovním sektoru jsou předány Evropské centrální bance.

Naštěstí nesplňujeme kritéria.

Doufám, že už se toho nedožiji.

Euro nikdy! Naše koruna česká je hezká!

Už před 10 lety bylo pozdě.

Určíte ano! Dobré politiky a mít lepši ohlas v Evropě!

To by měli rozhodnout ekonomové, ne veřejnost.

Euro nechci.

Nikdy, máme naši korunu.

Žádné euro… Naopak opustit zlodějskou EU.

Ne, doufám, že nikdy ne.

Proč toto otevíráte, když i ten Fiala jasně řekl, že euro je nyní vyloučené, debaty jsou tudíž zbytečné, neb nesplňujeme kritéria pro přijetí do eurozóny.

Nechápu, proč už tady 20 let není… Už aby to bylo.

Dávno tu mělo být.

Ne, jedině naši českou korunu, žádné euro. Jsme Česká republika, a tak proto českou korunu.

Do 6 let se EU zlikviduje sama dobrovolně.

Euro není téma pro 80 procent našich obyvatel.

Jasně že ano. Je velká ostuda, že nám to trvá tak dlouho.

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společnostíČerná a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společnostíZdroj: Deník

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.