To, co říká šéf BIS Michal Koudelka, cítí snad každý: Bezpečnostní situace je nejhorší od druhé světové války. Náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi lze snad vyčítat, že voják by neměl tak často mluvit o nebezpečí pro Českou republiku. Jeho obavy však sdílejí i světoví politici.

„NATO neusiluje o válku s Ruskem. Musíme se však připravit na konfrontaci, která by mohla trvat desetiletí,“ říká generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Pokud Rusko vyhraje na Ukrajině, není podle něj žádná záruka, že pak nezaútočí na některý členský stát aliance. Stejně smýšlí německý ministr obrany Boris Pistorius. „Musíme opravdu, ale opravdu zrychlit tempo, abychom se dostali do pozice, kdy se budeme moci vypořádat s nejhorším scénářem,“ upozorňuje.


Nahrává se anketa ...

Putin se tomu vysmívá – proč by útočil na NATO, když o něm ví, že je silnější? „Straší Pobaltí, straší i Čechy. Prostě nesmysl, další způsob, jak oklamat své obyvatele a jak dostat z lidí další peníze, aby nesli břemeno na svých bedrech,“ reaguje. Kremlem ovládaná média však zároveň do obyvatel hustí, že Západ je strůjcem války a „ukrajinští nacisté“ jsou loutkami v jeho rukou.

Jaký má prezident Petr Pavel názor na brannou výchovu? Podívejte se, co řekl občanům v debatě:

Západ obviňují například i z toho, že stojí za masakrem v hudebním klubu nedaleko Moskvy. Komentátorka agentury RIA Novosti Viktorija Nikiforová tento týden napsala: „Rostoucí problémy zastihnou i západní vlády – všechny tyto šedé pány v šedých oblecích a dámy s koňskými tvářemi. Ukazuje se, že nejde jen o bezcenné byrokraty, jak si všichni mysleli. Ukazuje se, že vzali miliardy ze státních pokladen svých zemí a použili je k platbě za masakry nevinných civilistů. Pro nás v Rusku to není nová informace. Ale pro obyvatele Západu to bude skutečný šok.“

Obavy se samozřejmě nemusí naplnit. NATO je skutečně silnější než ruská armáda, která se nechala několikrát porazit a zastavit nesrovnatelně slabší Ukrajinou. Donald Trump, kterého možná v listopadu znovu zvolí americkým prezidentem, slibuje, že konflikt vyřeší za čtyřiadvacet hodin. A vyjednavači mohou v brzké době najít přijatelný kompromis s bezpečnostními zárukami. Žádné zprávy o situaci na bojišti ani o neveřejných jednáních se však nedají potvrdit.

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.