„Byly to bankovky v nominální hodnotě padesát, sto a pět set korun českých,“ upřesnila mluvčí karlovarské policie Zdeňka Papežová.

Riziko, že člověk narazí na padělek českých i cizích měn a dnes už i eura, je podle mluvčí poměrně reálné. Policisté proto občany nabádají k opatrnosti. Ten, komu se dostane falzifikát do ruky, za něj v žádném případě nemůže získat náhradu.

„Pokud má někdo podezření, že se jedná o padělek, musí tuto bankovku odevzdat na policii nebo do peněžního ústavu,“ radí Papežová s tím, že bankovku poté prověří zkušebna platidel. Pokud experti zjistí, že se o padělek nejedná, občan dostane bankovku zpět. „Rozhodně by se lidé neměli snažit udat falsum jinde, a tak se ho zbavit,“ varuje mluvčí policie a radí, jak falešnou bankovku rozpoznat a na co si dát hlavně pozor:
Na bankovkách jsou takzvané markanty, z nichž pro laika je nejpatrnější vodoznak – proti světlu viditelný portrét osobnosti vyobrazené na té které bankovce.
Druhým markantem je stříbrný proužek na bankovce, který musí být souvislý a musí střídavě, po pěti milimetrech, vystupovat nad povrch papíru.
Ti zkušenější mohou použít i kontrolu sklopným efektem. Dáme bankovku do výše očí ve vodorovné poloze proti zdroji světla. Měl by se objevit skrytý obrazec, to je číslo označující nominální hodnotu bankovky.

Soutiskové značky tkví v efektu, kdy z jedné strany bankovky je viditelná pouze jedna část značky, ze druhé strany část zbývající. Linky se proti světlu musejí krýt.