Tragédie u Nažidel znovu ožívá. Včera se jí začal zabývat Krajský soud v Plzni. Ten začal řešit žalobu Natálie Rubanové, které při nehodě autobusu u jihočeských Nažidel v roce 2003 zemřel manžel Sergej a těžce se zranil syn. Rubanová žádá po cestovní kanceláři, která organizovala zájezd do Rakouska, omluvu a odškodnění dvě stě tisíc korun.

Po dopravci, který se mezitím ocitl v likvidaci, chce podíl z likvidačního zůstatku více než dvacet tisíc korun. Při nehodě neoplanu, která se stala osmého března 2003, zahynulo devatenáct lidí na místě, další člověk zemřel na následky havárie předloni. Účastníky nehody byli převážně mladí lidé z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, kteří se vraceli z rakouských Alp.

Krátce po přejetí českých hranic se autobus zřítil ze sedmimetrového svahu. Řidiče autobusu odsoudil českobudějovický krajský soud na osm let odnětí svobody a na deset let mu zakázal řídit motorová vozidla. Podle soudu jel s autobusem příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení.

Pozůstalým po obětech dal naději na odškodnění letošní rozsudek Nejvyššího soudu v Brně. Zrušil výrok pražského vrchního soudu, který loni v listopadu rozhodl, že manželé Pudilovi nedostanou požadovaných 2,8 milionu korun. Pudilovi původně u Krajského soudu v Plzni vysoudili odškodné za smrt svých čtyř příbuzných včetně dcer Elišky a Kateřiny. Peníze jim měly zaplatit žalované cestovní kanceláře Vlna z Chomutova a LSK ze Sokolova. První z nich organizovala v roce 2003 zájezd do Rakouska a druhá zajišťovala autobus.

Odvolací Vrchní soud v Praze sice rozhodl, že odpovědnost za nehodu, a tím i zásah do práv manželů Pudilových, nese společnost LSK. Vzhledem k tomu, že už ale firma neexistovala, neměl podle soudu odškodné kdo vyplatit. Společnost prý za nehodu nemohla.

Senát Nejvyššího soudu v Brně ale rozhodl v neprospěch cestovní kanceláře Vlna a věc vrátil vrchnímu soudu k dalšímu řízení.