V obou je hlavním mottem podvod při podpisu úvěrových smluv.

Kriminalisté z Karlových Varů mají na mušce dvacetiletého muže ze Sokolova, který v krajském městě uzavřel hned dvě úvěrové smlouvy. V prodejně elektroniky uzavřel smlouvu na nákup notebooku. Uvedl přitom nepravdivé údaje o zaměstnavateli a výši měsíčního příjmu. Na základě takto zkreslených fakt mu prodejci úvěr poskytli.

Prakticky úplně stejně si počínal v autobazaru, kde si chtěl vzít úvěr na nákup vozu Volkswagen Passat Variant. Také zde uvedl nepravdivé údaje. Oběma poškozeným společnostem způsobil škodu převyšující 210 tisíc korun.

Jeho jednovaječným dvojčetem se stejnými sklony by mohl teoreticky být devatenáctiletý mladík ze Sokolova, který si obdobným způsobem v jedné ze sokolovských prodejen koupil televizor. Ačkoliv už na něm doma sledoval sportovní přenosy, k placení dohodnutých splátek se neměl.

I on mystifikoval prodejce údaji o zaměstnavateli. „Tím se dopustil trestného činu úvěrového podvodu, za který může dostat až dva roky odnětí svobody,“ konstatoval policejní komisař Milan Šimek.