Nevěra, manželská krize a dlouhodobé deprese dohnaly třiačtyřicetiletého Martina Chvátala z Karlových Varů k vraždě manželky Moniky. Kvůli činu, který se stal loni 11. září, stanul včera před Krajským soudem v Plzni.

Chvátal měl podle obžaloby povalit manželku do vany a držet jí hlavu pod vodou. To se také podle jeho výpovědi stalo. Muž si ale podle svých slov nevzpomíná, že by manželce hlavu pod vodou držel. Bezprostředně poté zavolal své matce – lékařce, která přispěchala a Moniku začala oživovat. I přesto sedmatřicetiletá žena zemřela v nemocnici po pěti dnech.

„Už to nebyla moje Monika, kterou jsem miloval. Říkala, že nás všechny podřeže, že nemá smysl dál se obětovat pro naše tři děti,“ vzpomínal Chvátal na okamžiky, které předcházely činu. Obžalovaný pak při hádce do manželky strčil. Ta se prý uhodila do hlavy a oba spolu spadli do napuštěné vany. Žena měla v tu chvíli hlavu pod vodou, ale podle Chvátalovy výpovědi nekladla odpor. Cítil prý pouze škubání v nohou.

Chvátal dodnes nedokáže popsat, jak se událost přesně odehrála, protože prý byl v hluboké depresi a mimo realitu. Do té se zpět dostal, když manželce, která měla hlavu pod vodou, prý doslova vylétly brýle nad hladinu. V té chvíli si začal muž plně uvědomovat, co se vlastně děje. Stoupl si, ženu nadzvedl a vyndal špunt z vany. „Zavolal jsem mamince. Než přišla, snažil jsem se ženu oživit. Dával jsem jí umělé dýchání. Chtěl jsem ji z vany vytáhnout, ale vůbec to nešlo, neměl jsem sílu,“ sdělil obžalovaný, který nakonec manželku dostal z vany společně s matkou. Ta Monice poskytla první pomoc.

Celé události předcházela hluboká manželská krize, která začala loni v únoru. „Při patnáctém výročí naší svatby mi Monika řekla, že si přeje žít odděleně. Byla to hrozná rána,“ řekl Chvátal. Posléze se dozvěděl, že manželka má milence. „Nemohl jsem to pochopit. Oba jsme vždy byli pro rodinu,“ podotkl.

„Když jsme čekali první dítě, navštívili nás Svědci Jehovovi a Monika se k nim přidala. Líbilo se mi, že jsou pro rodinu, takže mi to nevadilo,“ řekl Chvátal. Dodal, že si žena přála bydlet v rodinném domku, na který spolu šetřili. Když si však našla milence, vybrala zhruba milion korun z účtu a peníze prý hodlala použít na bydlení s milencem.

Krizi chtěl Chvátal řešit manželskou poradnou. Tam ale žena přestala docházet. Začala prý být hysterická a na svého muže šla podle Chvátalovy matky i s nožem.

Soud pokračuje i v dalších dnech. Obviněnému hrozí za vraždu deset až patnáct let vězení.