Zahrada v britském městě Alnwick je mimořádná. Říká se o ní, že je to ta nejjedovatější na světě. Kromě jiného zde totiž mají asi sto druhů nebezpečných, toxických a škodlivých rostlin. Nicméně nejsou tu pouze jedovaté rostliny. Jde celkově o turisticky atraktivní areál.

„Zahrada Alnwick je jednou z nejambicióznějších nových zahrad na světě,“ tvrdí místní web Northumberland.

Jak zahrada Alnwick Garden vstala z popela

Počátky Alnwick Garden se datují do roku 1750, kdy její základy nechal vytvořit I. vévoda z Northumberlandu. Jeho následovníci pak zahradu upravovali a rozvíjeli. Dokonce se tu v pařeništích pěstovaly ananasy, jak připomíná internetová encyklopedie Wikipedia

Nejjedovatější zahrada:

Zdroj: Youtube

Vznikla také část ve stylu italského parku spolu s velkou zimní zahradou. Během II. světové války se zde však začala pěstovat zelenina a zahrada jakožto výstavní místo zanikla. Obnovu zahrad pak v roce 1997 iniciovala Jane Percy, tehdejší vévodkyně z Northumberlandu.

První fáze obnovy začala v říjnu 2001 a zahrnovala výstavbu vodní kaskády a počáteční osázení zahrad. V roce 2004 byl otevřen velký stromový dům, kde se nachází kavárna. V roce 2006 zahájilo provoz i návštěvnické centrum s kapacitou pro tisíc osob. A to rozhodně nebylo vše.

Jedová zahrada jako atrakce

V únoru 2005 ke komplexu přibyla část, v níž se nachází množství jedovatých a omamných rostlin. Samotná vévodkyně si totiž přála zahradu, jenž se bude lišit od běžných zahrad, zaujme svou odlišností a bude vzdělávat veřejnost.

Zřítit se dolů ze srázu za městem La Paz je poměrně snadné
Nejsmrtelnější cesta světa? Yungas Road v Bolívii lemují vzpomínkové kříže

„Jedová zahrada je domovem asi stovky druhů nebezpečných, toxických a škodlivých rostlin, z nichž každá má potenciál příchozí vážně ohrozit, ne-li usmrtit,“ uvádí oficiální web zahrady. Dokonce jsou návštěvníci před příchodem instruováni, že v nebezpečné části nesmějí v rostlinám ani čichat.


Nahrává se anketa …

Jaké jedovaté rostliny v zahradě rostou?

Správce zahrady rovněž na svém webu uvádí, na co zde mohou návštěvníci narazit. Zajímavé je, že spousta lidí ani neví, že se s takovými rostlinami už v životě vlastně setkala. Například ve vlastní či sousedově zahradě. O jaké rostliny mimo jiné jde?

Štědřenec. 

Štědřenec odvislý.Štědřenec odvislý.Zdroj: Wikimedia Commons, AnRo0002, CC0

Štědřence jsou opadavé keře a nevelké stromy dorůstající výšky až sedmi metrů, mají zelenou kůru a vzpřímené nebo převislé větve. Štědřence produkují silně jedovatý takzvaný chinolizidinový alkaloid cytisin.

Otravy se projevují dlouhotrvajícím zvracením, mdlobami i průjmem. Při velké dávce může smrt nastat již do hodiny.

Rulík zlomocný. 

Rulík zlomocný.Rulík zlomocný.Zdroj: Wikimedia Commons, Karelj, CC BY-SA 3.0

Rulík je statná, až 180 cm vysoká vytrvalá bylina. Kvete od června do srpna. Plodem jsou černé kulovité bobule.

Obsahuje vysoké množství tropanových alkaloidů, které utlumují srdeční činnost a zastavují dech.Pro děti je smrtelné požití už tří bobulí rulíku, pro dospělého asi deset.

Skočec obecný. 

Skočec obecný je zase oblíbená okrasná rostlina, která je populární i pro svou nenáročnost. Semena obsahují obávaný jed ricin a rovněž alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého je zhruba dvacet semen, dítě usmrtí už pouhá tři semena. 

Skočec obecný.Skočec obecný.Zdroj: Wikimedia Commons, Roland zh, CC BY-SA 3.0


Smrt nastává do jednoho týdne od požití kvůli těžkému poškození jater, ledvin a sleziny._

Návštěvníci jedové části zahrady se mohou na rostliny dívat, ale je přísný zákaz se jich dotýkat „Nesmí stát příliš blízko rostlin. Nesmí je cítit, dotýkat se jich ani ochutnat žádnou z nich, protože všechny mají schopnost vás zabít. Proto do části s jedovatými rostlinami může najednou jen dvacet lidí, aby měl průvodce nad nimi dostatečný dohled,“ uvedl pro lifestylový web NPR hlavní zahradník Trevor Jones.

Ostrov Bavljenac vypadá z leteckého pohledu jako otisk palce.
Ostrůvek Bavljenac vypadá jako otisk prstu. Stojí za tím dřina a vychytávka

Web doplnil, že zahrada má i zvláštní povolení k pěstování rostlin koky a marihuany. Slouží zejména k osvětě, jak je lze medicínsky využít. Pro jistotu jsou však za mřížemi a míří na ně bezpečnostní kamery.

Co dalšího zahrada nabízí?

Přestože areál s jedovatými rostlinami je nejznámější částí zahrady, najdou se tady i další zajímavá místa. Jde o vodní kaskádu s vodotrysky a také stromový dům, který patří mezi ty největší v Evropě.

Za vysloveně magický pak patří pobyt v sadu japonských třešní, kterých je tu tři sta, což lze zase považovat za evropský unikát. „Kvetou od konce dubna do začátku května,“ uvedl web Visit Northumberland.

Rozkvetlé japonské třešně v Alnwick Garden:

„Zahrada je navržená tak, aby si ji užily všechny smysly příchozích. Je tu celkově sbírka více než čtyř tisíc odrůd rostlin k objevování,“ shrnuje web zahrady Alnwick Garden.

A komu se v této části Anglie líbí, může navštívit nedaleký hrad. Jde o velmi populární filmové místo – vždyť se objevil ve filmech z roku 2001 Harry Potter a Kámen mudrců i Harry Potter a Tajemná komnata.