Tajná výprava do nebezpečných míst, kam se nesmí vstupovat:

| Video: Youtube

Nobelova společnost

Bydhošť je hlavní město Kujavsko-pomořského vojvodství v severním Polsku na soutoku řek Brdy a Visly. Kdysi to bylo město, kde se nacisté rozhodli vyrábět zbraně hromadného ničení. Kvůli tomu zde vybudovali rozsáhlý areál, z něhož se dodnes mnohé zachovalo. O expozice se stará Okresní muzeum Leona Wyczółkowského.

Když byl areál po II. světové válce opuštěn, zůstalo po něm více než tisíc budov, 400 kilometrů různých cest a chodeb i 40 kilometrů drah.

Někdejší DAG-Fabrik Bromberg postupně vznikal v letech 1939 až 1945 jako součást tří německých zbrojovek patřících firmě Dynamit-Aktien Gesellschaft.

„Společnost byla založena v 19. století Alfredem Nobelem, slavným švédským chemikem, který vynalezl dynamit a stál za vznikem Nobelovy ceny. Nobelova továrna vyráběla nitroglycerin a bezdýmný střelný prach, který se pak používal při výrobě munice,“ připomněl web Europa.

Imitace továrny

Celý areál během II. světové války podléhal maximálně možnému utajení. „Fasády byly natřeny zelenou barvou, střechy byly pokryty silnou vrstvou zeminy a osázeny. To proto, aby vše splynulo s okolní přírodou,“ přiblížil zájmový web Ludzie i Technika.

Aby Němci zmátli nepřítele, dokonce nedaleko továrny postavili ze dřeva imitaci továrny. Zvýšila se tak šance, že pokud by protivník zaútočil, zničil by jen málo významné dřevěné budovy.

Někdejší budovy pro výrobu zbraní se přeměnily v zajímavé muzejní prostředí:

Exploseum

Začátkem tohoto tisíciletí navrhla skupina místních vojenských nadšenců, aby část již notně chátrajícího areálu byla obnovena a vzniklo tam vojenské muzeum- Exploseum. Podařilo se. V osmi budovách jsou nyní expozice představující linku na výrobu nitroglycerinu pro vojenské účely, vybavení používané německými vojáky během II. světové války i exponáty věnované chemickým a jaderným zbraním.

„Nechybí ani výstava o historii vynálezů Alfreda Nobela. Je tu představen i běžný život továrních dělníků, kteří zde obvykle byli na nucené práci,“ uvedl web propagující polský cestovní ruch Its Poland.

Zločiny Rudé armády

Místo navštívil také Polák Krzysiek, který své zážitky z cest zveřejňuje na webu Weekendowy Turista.

„Nejvíce mě zaujala deska s kódovým názvem „Broken Arrow“. Tento kód se používá v situacích, kdy dojde k neúmyslné ztrátě jaderných náloží. Ukazuje se, že takových incidentů bylo v historii atomových zbraní poměrně dost,“ přiblížil ve své reportáži.

Stejně tak vyzdvihl část expozice věnované akcím sovětských vojsk po jejich vstupu na území, které dříve zabralo Německo.

„Zločiny spáchané vojáky Rudé armády jsou zobrazeny poměrně názorně. Prezentována je i činnost trofejních brigád. Ty následovaly hlavní frontu a okupovaná území doslova zbavili všeho cenného, co bylo možné odvézt do SSSR,“ doplnil Krzysiek.