„K jeho popisu nemá žádný pozorovatel dostatek slov. Je to jedna z nejúžasnějších staveb, vyniká dokonalou architekturou a prazvláštním tvarem,“ žasnul neúnavný cestovatel Abú Abdalláh ibn Battúta, když v roce 1326 navštívil Jeruzalém.
V ČLÁNKU SI PŘEČTETE:
* Tajemství posvátného kamene
* Pod Studnou duší proudí voda z ráje
* Skalní dóm jako ohnisko sváru
Déle než třináct století je Skalní dóm klenotem v koruně posvátné jeruzalémské akropole, rozlehlé oblasti, kterou židé a křesťané označují jako Chrámovou horu a muslimové jí říkají Haram aš-Šaríf – Vznešená svatyně.
Jeruzalém s Chrámovou horou na parádním videu:
Dóm je nejstarší islámskou stavbou; svým duchovním významem je srovnatelný se sousedním chrámem Božího hrobu a půvabem si nezadá s Tádž Mahalem. Jednoduchá geometrie oděná do okázalých materiálů propůjčuje této ikonické stavbě nadčasovou krásu.
Posvátný kámen
Je chladné ráno a svatyně se zvolna plní ženami v dlouhých pláštích a hidžábech. Usedají na červeno-zlatý plyšový koberec a osaměle rozjímají nebo v malých skupinách studují Korán. Muži se scházejí v mnohem větší mešitě al-Aqsá stojící asi sto metrů jižně odtud, ale tento poklidný prostor využívají většinou muslimské ženy a děti.
Šírín Karímová, učitelka mateřské školy ve středním věku, pokyne rukou k velkému kameni uprostřed budovy.
„Právě zde vystoupil na nebesa Muhammad, jeho jméno budiž pochváleno, aby se setkal se všemi proroky, a právě zde se vrátil se sdělením, že se máme modlit pětkrát denně. Vyléčil se zde ze svého zármutku. My sem také přicházíme, abychom zmírnili svůj zármutek a uklidnili utrápenou mysl,“ říká.
Posvátný kámen má barvu měsíčního kamene a jeho drsný povrch posetý jamkami ostře kontrastuje s okolní nádherou. Je obklopen dvěma soustřednými kruhy mramorových a porfyrových sloupů a pilířů, které podpírají kupoli zdobenou neuvěřitelně spletitými ornamenty.
Stěny svatyně jsou pokryty arabskými nápisy a jednou z nejrozsáhlejších světových sbírek středověkých mozaik. Drobné skleněné plošky při pohledu zdola tvoří bujné palmy, zralé hrozny a přepychové diadémy a náhrdelníky. Jedněmi ze čtyř otevřených dveří tu a tam prolétne holub a krouží prostorem.
Dolů do Studny duší
Po několika úzkých a ošlapaných mramorových schodech lze sestoupit pod kámen do hrubě vytesané jeskyně zvané Studna duší. Mezi muslimy se traduje, že pod jeskyní proudí voda z ráje, a někteří křesťané a židé měli za to, že prostor skrývá tajnou chodbu plnou cenných uměleckých předmětů.
V roce 1911 pronikla pomocí úplatků do tohoto prostoru skupina evropských lovců pokladů. Osekali dlažbu v marné naději, že objeví proslulou Archu úmluvy. Takové znesvěcení vyvolalo prudké pouliční bouře trvající několik týdnů. O sedmdesát let později vysoce postavení izraelští rabíni dali vyvrtat otvor ve spodní části Zdi nářků, prorazit tunel směrem na východ a usilovali o objev posvátného předmětu.
Pokoutní pátrání nepřineslo žádný výsledek, ale jen krátkou šarvátku mezi rabínskými studenty a muslimskými strážemi a obavy z regionálního konfliktu.
Nahrává se anketa ...
Ohnisko sváru
Skalní dóm jakoby zázrakem přežil drancování, zemětřesení, náboženské střetnutí, krvavé vpády i prozaičtější hrozby: například dešťovou vodu stékající po fasádě kvůli ucpané okapové rouře holubím trusem.
Okouzlující vyobrazení dómu zdobí kávové šálky, kuchyňské utěrky i šetřiče obrazovky. Zarámované snímky kupole visí v mešitách, obývacích pokojích i ve veřejných budovách na celém světě.
„S tímto místem jsou spojeny téměř dvě miliardy lidí,“ říká šejch Omar Kiswání, ředitel náboženského komplexu rozkládajícího se na ploše 14,4 hektaru.
Jeruzalém - Staré Město. Neuvěřitelná procházka židovskou čtvrtí:
Uprostřed kamenné plošiny se tyčí dóm jako drahokam zasazený v lůžku z drahého kovu.
„Když prorok Muhammad podle Božího přání sestoupil z nebes, sešli se zde všichni prorokové k modlitbě,“ doplňuje vousatý duchovní a rozpřáhne paže, jako by chtěl obsáhnout všechny stezky, zahrady, nádvoří a budovu, jež jsou považovány za součást jedné rozsáhlé mešity.
Podle něj jedna modlitba vyslovená zde se rovná pěti stům modliteb pronesených na jiném místě.
Skalní dóm dnes stojí také uprostřed jednoho z nejožehavějších geopolitických sporů dnešního světa a jeho zlatá klenba je častým pozadím násilných střetů mezi palestinskými věřícími a izraelskou policií.
Více o tajemném chrámu v Jeruzalémě a spoustu dalších zajímavých reportáží najdete v zářijovém čísle časopisu National Geographic, který vyšel 7. září 2023, nebo na webu National Geographic. Jednotlivé tištené vydání lze získat na stáncích nebo prostřednictvím e-shopu National Geographic. E-vydání můžete získat na webu mojepredplatne.