Tajemná jeskyně, kterou ke svým rituálům používali Mayové. Takto lze charakterizovat Actun Tunichil Muknal v Belize. Dokonce o ní hovoří jako o místě pro setkání s mayskými bohy.

Jak to vypadá v jeskyni ATM:

| Video: Youtube

Kde se jeskyně nachází

Jeskyně Actun Tunichil Muknal se nachází v tropické džungli v rezervaci s názvem Moutain Tapir.

Z turistického hlediska jde o národní poklad. „Pokud navštívíte Egypt, musíte vidět pyramidy v Gíze. V Číně zase Velkou zeď. V Belize je to rozhodně jeskyně Actun Tunichil Muknal,“ uvedl web Belize.com. Doplnil, že podle National Geographic Society jde o jednu z deseti nejlepších jeskyní světa. Název jeskyně se běžně zkracuje na označení ATM.

Jeskyni ATM ke svým rituálům používali Mayové:

Hlavní jeskynní systém je 4,8 km dlouhý. Skládá se z říčního průchodu v délce přibližně 3,2 kilometru. Soustava prehistorických chodeb pokračuje dalšího 1,6 kilometru kolem masivních rozpadlých balvanů a skrze obří místnosti.

Mayové jeskyni začali využívat někdy v letech 300 – 600 našeho letopočtu. Z počátku využívali jen přední část, postupně se dostali hlouběji do jejího nitra. Vykonávali zde svoje obřady, šlo tak z jejich pohledu o velmi posvátné místo.


Nahrává se anketa ...

Co je k vidění

Celý prostor se zachoval jako starověké mayské obětní místo, kde jsou dodnes k viděné kosterní pozůstatky včetně lebek, obřadní předměty i obřadní oltář. Podle všeho tyto artefakty zůstaly tak, jak toto místo Mayové před stovkami let opustili.

Mayskou civilizaci internetová encyklopedie Wikipedia popisuje jako mozaiku permanentně mezi sebou válčících městských států, které se rozprostíraly na celém poloostrově Yucatán a protilehlém území až po Tichý oceán. Konkrétně jde o oblast současné Guatemaly, Belize, Hondurasu a části Mexika.

Jak na svém webu připomenul cestovatel Heide Brandes, celkem se dochovaly ostatky čtrnácti osob – obětí mayských rituálů. „Zíral jsem dolů na mrtvého chlapce a přemýšlel jsem, jak se jmenuje. Ležel na zádech, ruce měl ohnuté v úhlu směrem od páteře. Jeho krátké kosti nohou vyčnívaly dopředu, ale neviděl jsem chodidla, pokud je vůbec měl,“ popsal svůj zážitek cestovatel Heide Brandes.

Má se totiž za to, že čím bolestnější byla smrt obětovaného, tím větší mělo být uspokojení rozzlobených božstev. „Někteří obětovaní jedinci byli ubiti k smrti. Jiní měli useknuté ruce a nohy a ostatní je nechali. Jiným bylo srdce odebráno, když byli ještě naživu,“ doplnil Brandes.

Křišťálová panna budí úžas

Věk kostry se pohybuje od jednoho roku až po dospělé. Čtyři z obětovaných jsou nemluvňata ve věku od jednoho do tří let, uvádí encyklopedický web Atlas Obscura.

Tudy se do jeskyně vstupuje:

Asi největší tahákem jeskyně je kostra pojmenovaná jako Křišťálová panna. Označení „křišťálová“ vzešlo ze skutečnosti, že je zvápenatělá, což dalo kostem jiskřivý vzhled. Slovo „panna“ poukazuje na skutečnost, že jde o asi sedmnáctiletého jedince. Původně se věřilo, že jde o pozůstatky dívky. Vědci však dospěli k poznání, že je to chlapec a že správné pojmenování je Křišťálový princ. I tento jedinec zemřel násilnou smrtí.

Velmi náročná návštěva

Prohlídka trvá zhruba tři hodiny. A je určená jen zdatným jedincům. „Je zde nemalé riziko zranění, takže se ujistěte, že jste fyzicky schopni lézt po strmých, kluzkých místech, dále proplouvat relativně mělkými podzemními řekami a hlavně nemáte strach z uzavřených omezených prostor,“ uvedl Brandes.

Navíc je zakázáno sem nosit jakoukoliv video a fototechniku. Jednomu z turistů zde totiž upadl fotoaparát, který poničil jednu z lebek.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.