Königssee je jezero, které bez diskuzí snese označení pohádkové. Snoubí se v něm totiž překrásná okolní krajina i průzračně čistá voda.

Proč si ho turisté oblíbili, jaké je tu koupání, stojí za to vyzkoušet plavbu lodí a mají tu i vhodné turistické trasy pro milovníky toulek přírodou?

Kde se jezero nachází

Jezero Königssee se nachází nedaleko města Salzburg v bavorském národním parku Berchtesgaden poblíž hranice s Rakouskem. Z Českých Budějovic je to sem asi tři hodiny cesty.

Königssee patří mezi nejhezčí místa v Německu:

Zdroj: Youtube

Je poměrně dost hluboké, průměrná hloubka činí skoro 100 metrů. Na délku má 6,3 kilometru, na šířku 1,05 kilometru. Po břehu kolem dokola je to dvacet kilometrů. Jezero leží v nadmořské výšce 600 metrů.

Svým původem je ledovcové. Má smaragdově zelenou barvu. Tu způsobují částice vápence, o které se láme světlo.

Poutní kostel sv. Bartoloměje

Na břehu jezera Königssee, na poloostrově Hirschau, se nachází Ikonická stavba s nápadnými červenými kopulemi cibulovitého tvaru. Jméno nese po svatém apoštolu Bartoloměji, patronovi alpských farmářů a mlékařů.

Na břehu jezera Königssee  stojí o kostel sv. Bartoloměje.Zdroj: Wikimedia Commons, SimonWaldherr, CC BY-SA 4.0

Jak uvádí internetová encyklopedie Wikipedia, ke svatostánku se lze dostat pouze lodí nebo po poměrně dlouhé túře přes okolní hory. Kostel je vidět ze známé vyhlídky ve výšce 743 metrů, která se nazývá Archenkanzel.

Plavba lodí po jezeře

Asi největší atrakcí v místě je plavba lodí po jezeře. Trvá přibližně hodinu s tím, že oblíbenou zastávkou je poloostrov svatého Bartoloměje. Výletní plavby provozuje například společnost Bayerische See – Schifffahrt. 

Musí k tomu používat elektrolodě. Plavidla s dieslovým pohonem by totiž mohla znečistit vodu.

Nyské jezero je kousek za českými hranicemi.
Malé „moře“ leží jen kousek od našich hranic. Písčitá pláž potěší i v září

Stejně tak se tu nesmí jezdit na šlapadlech a nafukovacích člunech, aby jezero nebylo zbytečně zahlceno plavidly. Pouze si lze pronajmout veslice. „Koupání je tu povoleno. Teplota vody však dosahuje maximálně 20 stupňů Celsia,“ uvádí Bayerische See – Schifffahrt.

Zamrzá jen někdy

Plavby po jezeře se uskutečňují prakticky celoročně, jelikož jezero zamrzá spíše jen sporadicky. Pokud je led dostatečně silný, bývají na jezeře vyznačeny trasy pro pěší a běžkaře. To se však podle dostupných zdrojů naposledy stalo v zimní sezoně 2005/ 2006. Při tuhých zimách může být dokonce povolena i jízda autem po zamrznuté hladině.

Mrtvola na dně nebude nikdy vyzvednuta

Právě se zamrznutou hladinou má souvislost tragédie, která se zde odehrála 28. ledna 1964. I když tehdy byla jízda kvůli nedostatečné tloušťce ledu zakázána, na nebezpečí nedbal dvaapadesátiletý řidič Volkswagenu Beetl s poznávací značkou BGD BS 55. Ten se s autem rozhodl přes jezero vydat za svou láskou – servírkou, která pracovala v hostinci na protějším břehu, jak příběh popisuje německý autoweb GermanMotorKult.

Königssee patří mezi takzvaná instafriendly, tedy nejfotogeničtější místa:

Tam ještě dojel v pořádku, na zpáteční cestě se však pod ním led probořil. V místě, kde je hloubka asi 120 metrů. Vrak byl nalezen až před několika lety. Tělo leželo nedaleko auta. A leží tam dodnes.

„Na žádost rodiny nebyl VW Beetle ani tělo z Königssee vyzvednuto. Jezero se tak stalo trvalým řidičovým hrobem,“ doplnil GermanMotorKult.

Zajímavosti z Chorvatska
Chorvatsko vtipné i arogantní: Pozor na venkovní močení, můžete přijít o varlata

Jezero Königssee mají Češi v oblibě, alespoň podle jejich vyjádření v Google recenzích. „Krásné místo s plavbou lodí. Stojí za to spojit s celodenním výletem po okolních stezkách. Jako bonus je zde také pěkný kostel a nádherné pohledy na okolní hory,“ uvedl například David Veselý.


Nahrává se anketa ...

„Alpské jezero s průzračně čistou vodou a nádherné městečko Schönau na jeho břehu. Z vyhlídky nad městečkem se až tají dech. Opravdu stojí za návštěvu. Pokud ale chcete využít vyhlídkou elektroloď, je lepší se předem objednat. Návštěvu sem rozhodně doporučuji,“ napsal zase Martin Janata.

Co ještě můžete v místě vidět

Návštěvou Königssee určitě nejsou vyčerpána všechna místa, ke kterým lze v lokalitě zavítat. „Určitě je dobré se vydat k sousednímu jezeru Obersee, ve kterém lze pozorovat odraz hřebene Hagen,“ nabádá místní portál Salzburg.

Kromě toho zde je vodopád Röthbach s převýšením přes 450 metrů, tedy nejvyšší vodopád v Německu.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová