Kupříkladu v nižších polohách v tyrolském Söldenu stály nad hnědozelenými loukami počátkem této zimní sezony lanovky ještě v druhé polovině listopadu 2022. Tedy v období, kdy byli v předchozích letech místní obyvatelé běžně zvyklí na čilý ruch na svazích. Bez problémů se dalo lyžovat alespoň na ledovci v mnohem vyšší nadmořské výšce.

„Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu se ale i zde dají očekávat problémy,“ připustila Anna Pircher z turistické centrály Ötztal Tourismus.

Na nejvyšších svazích v kraji, jímž někdy kdysi před pěti tisíci lety brouzdal slavný „ledový muž“ Ötzi, panuje čilý ruch. Není to ale zdaleka zadarmo. „Vzhledem k rostoucím nákladům na energie a pohonné hmoty jsme zvýšili ceny skipasů o deset procent,“ řekla Theresa Gstrein ze společnosti Ötztaler Gletscherbahn. V hlavní sezoně tak dospělého přijde celodenní lyžování na 1670 korun.

Vyšší ceny

I v bohatém Rakousku jsou již navíc nezbytností rovněž provozní úspory. „Snižujeme teplotu v budovách, optimalizujeme způsob zasněžování sjezdovek, upravujeme a snižujeme osvětlení,“ přiblížila Gstrein. Nad horským areálem se lesknou panely mohutné solární elektrárny, plánují zde i další ekologická vylepšení.

close info Zdroj: Deník zoom_in

Turistům se letos kromě skipasů pochopitelně prodraží také ubytování. „Zvýšení cen se u nás pohybuje mezi třemi až pěti procenty,“ přiblížila Angelika Falkner z hotelu Das Central – Alpine. Luxury. Life v Söldenu. Podle jejích dosavadních zkušeností se ale zákazníci vyšším cenám zatím nebrání. „Vzhledem k tomu, že máme spoustu rezervací, očekáváme stejně úspěšnou zimní sezonu jako v minulých letech,“ konstatovala. Jedna noc pro dvě osoby se snídaní v pokoji s výhledem na hory zde aktuálně vyjde na 17 427 korun.

Meteorologové ovšem pro lyžaře mířící do Rakouska pro příští dny dobré zprávy nemají. „Vypadá to nyní špatně,“ cituje webový magazín rnd.de meteoroložku Brittu Siebert-Sperl. Na alpské sjezdovky totiž podle ní nyní padá sníh nejčastěji až nad hranicí 1500 metrů nad mořem. „V nižších polohách půjde lyžovat jen těžko,“ obává se Siebert-Sperl. 

Nešetří na sobě

Podle cestovních kanceláří ale mají právě nyní Češi o lyžování na alpských ledovcích nebývalý zájem. „Svoji roli hraje počasí, protože vysoko položená alpská střediska jsou momentálně jedinou možností, jak si kvalitně zalyžovat,“ uvedl tiskový mluvčí kanceláře NEV-DAMA Jan Bezděk. Chuť lyžovat v Rakousku posílilo i zrušení loňských covidových restrikcí, kvůli nimž je kupříkladu do gondol na lanovce nepustili bez respirátoru.

Zvýšený zájem mají lyžaři zejména o kratší čtyřdenní pobyty. Potvrzují to i statistiky prodejů. Od začátku prosince jsou tak podle Bezděka tržby ve srovnání s poslední sezonou před útokem covidu vyšší o 40 procent. „Oproti stejnému období loni rostou dokonce dvojnásobným tempem,“ pochvaluje si Bezděk.

Kateřina Pavlíková z cestovní kanceláře Čedok zaznamenala, že její klienti tráví dovolené nejradši v tříhvězdičkových hotelech s wellness zázemím a polopenzí. Na poptávce po zájezdech do hor se podle ní zatím rostoucí inflace nijak negativně neprojevila. „V porovnání s loňským rokem je zájem v letošní zimní sezoně dvojnásobný,“ potvrzuje Pavlíková.

Rakušané vidí české lyžaře na svých horských svazích rádi. „Čeští turisté pro tento region mají velký význam, protože to bývají věrní hosté zapálení pro lyžování,“ uvedla Anna Pircher z turistické centrály Ötztal.

Čeština zní často

Čeština přitom na lanovkách v tomto regionu zní často zejména před začátkem hlavní sezony. Kupříkladu připadne-li státní svátek 17. listopadu na dny těsně kolem víkendu, jak tomu bylo v loňském roce, bývají dvě z tří aut zaparkovaných pod sjezdovkami v Söldenu či Pitztalu podle poznávací značky česká. „Jejich radost z cestování je naštěstí nezdolná a vyhlídky v tomto směru jsou vzhledem k nízké nezaměstnanosti v Česku a jeho hospodářskému vývoji pozitivní,“ dodala na adresu českých lyžařů Pircher.