Švýcarská vesnice Lauterbrunnen je obklopena nádhernou a velkolepou krajinou. Lauterbrunnen znamená něco jako mnoho fontán. Už jen název  vesnice tak dává tušit, že pro turisty jde o mimořádně lákavé místo.

Videoprocházka turistů po Lauterbrunnenu:

| Video: Youtube

Jak se do Lauterbrunnenu dostat

Lauterbrunnen je centrem oblasti, která zahrnuje vesnice Gimmelwald, Isenfluh, Lauterbrunnen, Mürren, Stechelberg a Wengen.

„Celá tato oblast je vysoce ceněna jako atraktivní a všestranné rekreační středisko. Údolí je bohaté na přírodní krásy,“ láká místní web Lauterbrunnen.

Z Prahy je tam cesta dlouhá necelých 1 000 kilometrů a autem zabere zhruba devět hodin jízdy.

Krajina hřmících vodopádů

Jak přibližuje například web My Switzerland, Lauterbrunnen se nachází v jednom z nejpůsobivějších údolí v Alpách. Mimo jiné tam jsou:

  • velkolepé skalní stěny a horské štíty
  • 72 hřmících vodopádů
  • odlehlá údolí s barevnými alpskými loukami
  • útulné horské hostince

Lauterbrunnen a jeho údolí je jako z pohádky:

Vodopád Staubbach bere dech

Vůbec největším cestovatelským lákadlem pak je podle všeho vodopád Staubbach. Voda se z něj řítí do hloubky téměř 300 metrů. Jde o jedno vůbec nejatraktivnějších míst svého druhu v Evropě.

V roce 1779 navštívil údolí Johann Wolfgang von Goethe a místo ho inspirovalo i při jeho tvorbě.

Nudit se v Lauterbrunnenu nejde

Ale vedle vodopádu tu jsou i další lákadla, jak je shrnuje například web The Travelling Tedalti. Jde například o:

  • Mürren – sousední vesnici s typickými dřevěnými alpskými chaloupkami, nad kterými se tyčí ohromující alpské vrcholy. Je odsud i dechberoucí výhled do údolí.
  • Mürren Via Ferrata - je to chráněná horolezecká cesta vyrobená ze žebříků, lan a několika železných příček. Sice není pro slabší povahy, ale rozhodně je to prý vzrušující zážitek.
  • Železnice Wengernalp - nejdelší ozubnicová železnice na světě, spojuje Lauterbrunnen s Wengenem až do Kleine Scheidegg

Nahrává se anketa ...

Nádhera, co už nemá být zadarmo

V lokalitě podle webu CNN žije méně než 800 obyvatel, z nichž celá řada má turistů už docela plné zuby. Důvod? Ucpané silnice, odpadky a drahé služby.

Proto místní samospráva zvažuje, že by se za vstup do vesnice mělo platit 150 až 300 korun.

„Výjimkou by byli hosté, kteří v místě mají zarezervovaný hotel nebo exkurzi, či ti, kteří alespoň prokazatelně přijedou veřejnou dopravou,“ citoval web CNN starostu vesničky Lauterbrunnen Karla Näpflina.

Cíl je jasný – zpoplatnit ty, kteří do obce přijedou jen autem, udělají si pár fotek, ani nic neutratí a odjedou pryč, aniž by z nich místní měli jakýkoliv prospěch. „Cítíme se jako zaměstnanci lunaparku,“ posteskl si tamní farář Markus Tschanz švýcarskému veřejnému rozhlasu SRF.