Hraběnka Vilemína Kinská z Vchynic a Tetova měla hodně ráda děti, a proto jim nechala postavit vlastní hrad. Nebo spíše hrádek. Kočičí hrádek. Stavba se nachází v lesoparku ve Slatiňanech na Pardubicku nedaleko tamního zámku. Auto lze odstavit například na parkovišti V Kaštance, odkud je to k hrádku asi 1,5 kilometru pěšky. V sezoně se lze cestou zastavit i v Muzeu starokladrubského koně.

Jak to vypadá na Kočičím hrádku:

| Video: Youtube

Malé velkolepé dílo hraběnky

Hrádek byl postaven v letech 1898 – 1901 na přání rodačky z Vídně – hraběnky Vilemíny Kinské z Vchynic a Tetova. Chtěla, aby si zde hráli její potomci. Ti se na místě  setkávali i s dětmi z okolí, takže tak mohli dovádět spolu.

Jak Kočičí hrádek vypadá

Architektura stavby je ovlivněna romantismem. „Tento umělecký směr předminulého století hledal inspiraci v rytířském středověku a v architektuře se snažil o romantickou iluzi života na starém hradě před staletími,“ připomenul specializovaný web Hrady.cz.

Kočičí hrádek je zajímavým místem u Slatiňan na Pardubicku:

Hrádek volně stojí jako miniatura na křemencové skalce v lese, jihozápadně od zámeckého parku ve Slatiňanech. A má vše, co pravý hrad má mít. Tedy hradby i hlavní válcovou věž.

„Nechybí ani detaily jako jsou střílny, arkýře, cimbuří, podřímsí, či vpadlina kolem brány pro padací most,“ uvedl web Památkový katalog.


Nahrává se anketa ...

Oblíbené místo výletníků, ale i vandalů

Kočičí hrádek byl víc než kdy jindy vyhledáván výletníky v době covidových omezení, což se podepsalo na poničení jeho fasády.

„Rekonstrukce si vyžádala investici kolem sedmdesáti tisíc korun,“ uvedl před dvěma lety Chrudimský deník.

Co se týče Google hodnocení, má Kočičí hrádek velmi vysoké skóre – 4,5 z 5 hvězdiček. „Hezká atrakce pro menší děti. Ale s dopomocí rodičů, protože budou mít potíže s oklouzanými kameny. Vedle jsou lavičky a altánek,“ uvedl ve své recenzi například Radek Věchet.

„Procházka v lesích za Slatiňany je vždy příjemná a nabízí celou řadu pěkných míst k vidění. Jednou z povinných zastávek, zvlášť pokud máte malé děti, je Kočičí hrádek lidově zvaný Kočičák. Pro děti je hrad velmi vděčným objektem her a zábavy. V bezprostřední blízkosti je postaveno kryté posezení, kde můžete v klidu sníst svačinu nebo se schovat před nepřízní počasí,“ popsal Miloš Kotulek.