Propojení těla, mysli a hlubokého dechu je společným cílem všech jogínů i lidí postižených smrtelnou nemocí ALS. Kvůli postupnému oslabování svalů v celém těle končí život pacientů s ALS až v 99 % udušením. Proto potřebují pravidelnou pomoc ve formě fyzioterapie a jógy, aby jejich život zůstal co nejdéle důstojný-protože dokud je dech, je i život.

Mezinárodní den jógy připadá na 21. června, kdy byl vyhlášen v roce 2014 Organizací spojených národů. Stalo se tak tradicí, že všechna jógová centra a studia na celém světě uctívají tento svátek společným cvičením pro celou veřejnost a pořádají u této příležitosti zdarma různé akce jógy. Také v Karlových Varech- Staré Roli, se jogini pod vedením Romany Bauerové rozhodli oslavit 21. června 2024 svátek Slunovratu. Slunovrat je chvilka, kdy sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Raka. Pak se slunce zase obrací zpátky. Máme nejdelší noc a nejdelší den. Magická oslava, kdy se má oslavovat dokonalost těla, síla slunečních paprsků, tančit u ohně, který očisťuje od zla. Máme cvičit jógu, hledat vzácné poklady a sbírat léčivé byliny.

Oslavy byly výjimečné tím, že se tentokráte uskutečnily ve Dvořákových sadech u Sadové kolonády a zároveň tedy u Hadího pramene. Spousty lidí se pozastavovaly a fotily skupinku cvičících lidí a ptaly se, co se to děje v parku. Ani je možná asi tak nezajímaly rozestavěné kulisy a přípravy na Mezinárodní filmový festival, jako právě nějaká živá akce. Hosté Karlových Varů se zvědavě ptali, v několika jazycích, někdy nebylo ani rozumět, a náročné bylo vysvětlovat, že se něco slaví.

Skvělou akci jogínů ze Studia Namaste, vedené Romčou a Hedvikou skvěle doprovázel na violoncello Petr Pitra. Petr Pitra je skvělým hudebníkem a působí v Karlovarském symfonickém orchestru jako zástupce koncertního mistra. Cvičenci rozdílného věku, ale všichni vášniví příznivci jógy, neměli cvičení zrovna lehké. Ale v krásném parku a přes nějaké ty kapičky deště vše zvládli bez potíží a naopak si pochvalovali, že cvičení v přírodě je daleko zdravější.

Celá akce je hodnocena jako velice zdařilá a splnila svůj účel a očekávání. Celá lekce jógy je věnována na podporu pro výtěžek na pomoc pacientům s ALS.

Pavel Vaněček