Takovým nehodám se dá předejít, a to především díky nošení reflexních prvků. Ty dělíme na: Fluorescenční materiály - slouží pro lepší viditelnost ve dne a slabé snížené viditelnosti (soumrak, svítání, déšť). Známe je z reflexních vest, pracovních oděvů a doplňků oblečení – jasně žlutá, zelená a oranžová barva. V noci svou funkci však ztrácejí.

Reflexní materiály - fungují na zcela odlišném principu. Odrážejí světlo podobně jako směrové zrcadlo a tím jsou viditelné na více než 200 metrů. Reflexní prvky umisťujte na co nejvíce se hýbající části těla, tj. např. zápěstí a kotníky. Pohybující se reflexní prvek je vidět více než statický, umístěný např. na čepici.

Dodržujte také Desatero bezpečného chodce:

1. Po chodníku choďte vpravo.

2. Pokud musíte jít po silnici, choďte vždy po levé straně a co nejvíce u kraje.

3. Silnici přecházejte jen v místech k tomu určených a označených.

4. Pokud musíte přejít silnici mimo přechod, přecházejte co nejrychleji a jen tam, kde máte dobrý rozhled.

5. Než začnete silnici přecházet, vždy se pořádně rozhlédněte na obě strany.

6. Pokud se k přechodu blíží auto, navažte s řidičem oční kontakt a rychle přejděte.

7. Chodec musí být dobře vidět, proto noste barevné oblečení a reflexní prvky.

8. Chodec je i ten, kdo jede na kolečkových bruslích.

9. Na silnici ani v její blízkosti si nikdy nehrajte.

10. Chodec musí být ohleduplný k ostatním účastníkům silničního provozu.

Policejní preventisté při těchto akcích kromě preventivních rad rozdávají veřejnosti také různé preventivní předměty jako např. reflexní pásky, reflexní nákrčníky, různé reflexní a svítící přívěšky a pro děti např. reflexní plyšáky, které si mohou pověsit na tašku nebo různé reflexní samolepky.

Poslední akce tohoto charakteru proběhla ve spolupráci s BESIP v Karlových Varech, na místě, které je odlehlé, ale chodci velmi frekventované. Přechází zde komunikaci k místnímu obchodnímu domu, kde není umístěný žádný přechod pro chodce. Obdobné akce budou pokračovat po celou zimu i jaro.

Zuzana Churaňová