Musíte dávat pozor na označení, které vyjadřuje barvu kůže, na označení pohlaví, ať už mužského, ženského nebo nějak mezi, či snad i bez. Nedávno jsem se dočetl, že americké značky mění svůj vzhled či název kvůli výtkám z rasismu. V Česku zatím dle expertů podobný proces nehrozí. Prý hlavně kvůli odlišnému historickému kontextu. To jsem si opravdu oddechl. Nicméně zatímco Eskymo změnu názvu zvažuje, Kofila a Pedro zůstávají. „Obal Kofily (s vyobrazením černouška) prý nezobrazuje postavu při traumatizující aktivitě," uvedl výrobce.

Nazývat, uvádět, nebo dokonce napsat označení čehokoliv, co jsme ještě nedávno vnímali jako běžné, je dnes nebezpečné nebo alespoň poněkud divné. Zkuste si nahlas broukat známou lidovou říkanku od Mikoláše Alše….

Ale k tomu nadpisu PROČ? Proč musí bydlící v dříve klidné části Tuhnic (Krymská ulice a další) snášet křik či spíše řev a nadávky mládeže z nedaleké ubytovny v Charkovské, prohánějící se po chodníku na kolech, koloběžkách či skejtech? Co dělat, když se třeba desetičlenná skupina „uhnízdí“ v proluce v úpatí paneláku, kde okopává míčem omítku a řvou u toho, „jako když je na nože berou“ (to říkávala moje babička, dej jí pánbůh v nebi klid).

Při jakémkoliv napomenutí nebo jen upozornění se dočkáte série sprostot typu „zalez, ty stará bábo, nebo mrdko gádžovská“. A to nezmiňuji ani fakt, že uvádění okolo sebe odhazují odpad všeho druhu. Volat městskou policii je nadbytečné, nežli hlídka přijede, aktéři se rozprchnou, nebo se dozvíte, že na to „není vyhláška“.

Stav se již pokoušeli řešit mnozí, včetně vedení města. Marně. A tak na dříve příjemné a klidné bydlení tuhnické můžeme už jen vzpomínat. Tuhnické ulice se staly ulicemi, kde cikánů (pardon Romů) přibývá geometrickou řadou, včetně jejich specifického chování (abych se vyjádřil kulantně).

Přidávám dnešní zážitek mé manželky, kdy v nedaleké prodejně Albert ukradl dospělý mohutný cikán maso z mrazicího pultu, které si zastrčil pod oděv. Všimla si jej však obsluha pokladny, u které se pokoušel i s lupem projít, a řádně jej „seřvala“ včetně výzvy, aby ukradené ihned vrátil nazpět.

A tak již jen lakonicky PROČ?

Petr Chalupa, Karlovy Vary - Tuhnice